• Enemy of the State

    Enemy of the State

    ★★★★½

    This is definitely a top-notch entertaining and riveting action thriller of the late '90s variety.

    The filmmaking in Enemy of the State is energetic and fast-moving, all for the best for this Tony Scott film. The movement and editing to match the technological aspects I thought were pure genius.

    Will Smith was Will Smith, at the time, the biggest movie star in the world. The cast was a lineup of "hey, look who it is!", with Regina King, Lisa Bonet,…

  • Casablanca

    Casablanca

    ★★★★

    I thoroughly enjoyed Casablanca, mostly because of reasons other than the usual intent.

    Sure, the romance story of Rick (Humphrey Bogart) and Ilsa (Ingrid Bergman) adds some spice, but it was how that element blended with the political and societal climate that intrigued me most. I couldn't help but think this movie came out DURING the ACTUAL war and it served a left-hook notice. Especially that one memorable La Marseillaise scene.

    I liked how unpredictable this film became as it…

  • Mr. Brooks

    Mr. Brooks

    ★★★★½

    I'd seen this movie a one time and liked it a lot. I forgot how good this was.

    Mr. Brooks is a sleek, tightly-written thriller that keeps the tension low-tempered but constant, wire-to-wire. There are a lot of moving parts, but this movie does a perfect job of interconnecting everything.

    Many films touch on different types of addiction, but this one really goes out there with addiction to "killing". Earl Brooks (Kevin Costner) is, otherwise, a successful family man who…

  • [REC]

    [REC]

    ★★★★

    Lo mejor que hice fue ver esto sin conocimiento de lo que iba a ver. Valió la pena.

    Cuando se tratan de películas de pietaje hallado, las que tienen mejor éxito son las que encuentran ideas nuevas y creativas para aumentar la barra. [REC] logra eso. El concepto de un equipo televisivo fue una idea fresca para este tipo de filme.

    El aspecto de sólo un escenario estableció un viaja claustrofóbico que lo hizo aun más espantoso. Sin salida. No…

  • The Trial

    The Trial

    ★★★

    Indeed, a nightmare.

    That warning from the director in the prologue is a perfect way to describe what this film really is. The Trial seems to be a play on a justice system that is so convoluted, corrupt, and cutthroat, that it may not even matter what you're accused of, as the movie shows us.

    This movie felt, particularly during the first hour, like an episode of The Twilight Zone. Everything happening to Josef (Anthony Perkins) was so surreal, fast-moving,…

  • Howl's Moving Castle

    Howl's Moving Castle

    ★★★★

    Howl's Moving Castle is quite a darker and more adult turn of Hayao Miyazaki's work, considering it's the one that follows Spirited Away.

    This film's lead yearns to go home to young age, but the tools of kindness and love are what get her around. I love how Miyazaki's films push that theme of the ordinary, unassuming protagonist who, deep down, is actually exceptional.

    The picture and art, as usual for Ghibli, are majestic and grand. There should be a…

  • Bang the Drum Slowly

    Bang the Drum Slowly

    ★★★

    This was somewhat more progressive than I expected, considering the times.

    Bang the Drum Slowly deals with the story at hand but also gives us a lesson on the toxicity of hyper-masculinity and forces the viewer to rethink people in their lives, before it's too late.

    Michael Moriarty and a very young Robert De Niro shined with fantastic chemistry.

    Conceding the fact that this was the early '70s, and team news didn't travel so fast as it does now, I…

  • The Third Man

    The Third Man

    ★★★★

    The Third Man is an engaging murder mystery film with plenty of moving parts that keep the pace briskly. It has a mild zaniness to it that tends to lighten some of the happenings. It does so with some bizarre moments and twists.

    I'm not necessarily saying anything new, but Orson Welles really does command every single second he is on screen. Joseph Cotten and Alida Valli are the backbones of this film. The character development was crisp, giving us…

  • Steve Jobs

    Steve Jobs

    ★★★★★

    Not a lot to add from previous entries.

    Steve Jobs is dialogue GALORE. I'm a bit of a sucker for that. Which explains why I'm a fan of Aaron Sorkin's writing style.

    I saw this with a friend through the Teleparty app. Very cool to use to watch with a friend from long distance.

    I very much enjoy introducing films I love to friends.

    97%

  • Dunkirk

    Dunkirk

    ★★★★★

    Previous entry here.

    One of the things I enjoy most about recurring rewatches of Dunkirk is to find new things within the timeline jumps that further help to put the puzzle together every time.

    The complaint of "no character development" is quite tired. It's war. There's no time for the characters to sit around and tell their life stories. They'd barely get to their childhoods before the Germans drop bombs on them. I honestly don't know what's so hard to…

  • Frost/Nixon

    Frost/Nixon

    ★★★★½

    Previous thoughts here.

    I love how this movie was structured as sort of a boxing match. We have the two main figures, each had people in their corners working on their preparation, and each taping session played out as a round.

    Frost/Nixon, while about the two lead characters and how they converged in a fascinating television event, is also about the media aspect of it. We see the dealings one has to go through, especially to get such a figure…

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★★

    This movie is much better than the promotion it was given.

    Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings is a wonderful origin story that works well because it's more human and more relatable than most of what we see in superhero movies.

    This movie is steeped in culture and lore, finally giving a proper forum for Asian representation in the Marvel Cinematic Universe. Themes of family, grief, and upbringing are ever-present here.

    I saw plenty of Jackie Chan film…