Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Presto

Presto

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The Freshman

The Freshman

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Matilda

Matilda

1996
×
★★★★
Edit this entry  
05
Osmosis Jones

Osmosis Jones

2001
×
★★½
Edit this entry  
04
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Dracula

Dracula

1931
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Dracula

Dracula

1992
×
★★★
Edit this entry  
01
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★★
Edit this entry  
30
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
30
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
29
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★
Edit this entry  
27
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★½
Edit this entry  
25
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
23
8½

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★
Edit this entry  
22
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★½
Edit this entry  
20
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Jonah: A VeggieTales Movie

Jonah: A VeggieTales Movie

2002
×
★★★½
Edit this entry  
18
Meet the Robinsons

Meet the Robinsons

2007
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Caddyshack II

Caddyshack II

1988
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Joe's Apartment

Joe's Apartment

1996
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Baby Geniuses

Baby Geniuses

1999
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Jonah Hex

Jonah Hex

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Son of the Mask

Son of the Mask

2005
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Going Overboard

Going Overboard

1989
×
Read the review Edit this entry  
13
Jack and Jill

Jack and Jill

2011
×
Read the review Edit this entry  
13
The Master of Disguise

The Master of Disguise

2002
×
Read the review Edit this entry  
13
Foodfight!

Foodfight!

2012
×
Read the review Edit this entry  
13
The Garbage Pail Kids Movie

The Garbage Pail Kids Movie

1987
×
Read the review Edit this entry  
12
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry