• The Invisible Man

    The Invisible Man

    ★★★★½

    Third time tonight. Came perilously close to a fifth star. Maybe if they’d had a bit where the Invisible Man had a fight in a ball pit.

  • Dark Waters

    Dark Waters

    ★★★★

    A film that will make you throw out all your frying pans. I’d criticise Teflon, but it wouldn’t stick.

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★★½

    Was reminded of this movie, and how much I liked it, when an in-depth Vince Gilligan interview popped up in my podcast feed. Cracking companion piece to Breaking Bad, and one of the finest performances of last year from Aaron Paul. I wonder if it got lost in the shuffle because it was seen as a TV movie, which it resoundingly isn’t. I completely forgot to mention it on our Review Of The Year pod, which is weird as it…

  • Uncut Gems

    Uncut Gems

    ★★★★★

    Still recovering. Also, there were loads of cuts, so that title is BS.

  • Avengers: Infinity War

    Avengers: Infinity War

    ★★★★★

    A film so good you could start a Twitter thread recommending it on a daily basis. And only have your tongue partway in your cheek.

  • Suspiria

    Suspiria

    ★★

    Suspiriarse, more like. #clever #wordplay #filmcriticism

  • Fyre

    Fyre

    ★★★★

    Roll up! Roll up! And watch terrible things happen to the worst people in the world. 2019’s greatest horror film. So far.

  • A Quiet Place

    A Quiet Place

    ★★★★★

    Wow. Tell everyone you know to see this. Just don’t yell.

  • The Fate of the Furious

    The Fate of the Furious

    ★★★

    A five-star one-star film. Which works out at three stars. Which is what I gave it last year. Seems about right. Stupendously dumb fun.

  • Deadpool

    Deadpool

    ★★★★

    The Shit-Spackled Muppet Farts Take Manhattan.

  • Black Panther

    Black Panther

    ★★★★

    I’ve. Gone. And. Done. It. Again.

  • Pacific Rim: Uprising

    Pacific Rim: Uprising

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    This is the film that proves John Boyega is more than worthy of that Dark Bunny T-shirt. BOYEGA!, indeed. More fun than it had any right to be. And top use of Charlie Day’s natural ability to annoy.