RSS feed for Christopher Rosen
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
The Perfect Date

The Perfect Date

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
De Palma

De Palma

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Guava Island

Guava Island

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Swingers

Swingers

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Perfect Date

The Perfect Date

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Spies Like Us

Spies Like Us

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Highwaymen

The Highwaymen

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Us

Us

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Triple Frontier

Triple Frontier

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mars Attacks!

Mars Attacks!

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Roma

Roma

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
High Flying Bird

High Flying Bird

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cold Pursuit

Cold Pursuit

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Green Book

Green Book

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Fyre

Fyre

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
On the Basis of Sex

On the Basis of Sex

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Vice

Vice

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Widows

Widows

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Vice

Vice

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Creed II

Creed II

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Venom

Venom

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Widows

Widows

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Nick and Norah's Infinite Playlist

Nick and Norah's Infinite Playlist

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry