RSS feed for Christopher Rosen
  • Someone Great

    Someone Great

    ★★★½

    Going the extra half-star for Gina Rodriguez’s amazing performance. “Someone Great” is like “Nick and Norah” meets “Half Baked” and “The Hangover” with a little “(500) Days of Summer” tossed in for good measure. It’s super charming, a friendcom about getting over a breakup with one of the best soundtracks in a little while. The guy who runs the dot com on “The Bold Type” is here too, just for the lolz.

  • The Perfect Date

    The Perfect Date

    ★★★

    It's very watchable?

  • De Palma

    De Palma

    ★★★★½

    All directors should get a documentary this good.

  • Guava Island

    Guava Island

    ★★★

    Hard to imagine many films will look as good as this for the remainder of the year. Goddamn. A riff on “Black Orpheus” with notes of Spike Lee and Baz Luhrmann, this is a real delight with a sharp aftertaste that’s kind of unexpected! Donald Glover is awesome and someone better give Rihanna an entire movie.

  • Swingers

    Swingers

    ★★★★★

    Seen it so many times, the script is basically part of my frontal lobe.

  • The Perfect Date

    The Perfect Date

    ★★★

    Proof Noah Centineo can make anything work? This movie is pretty not good -- a warmed-over mash-up of "Loverboy," "She's All That," "Cruel Intentions," "Hitch," "The Spectacular Now," and "10 Things I Hate About You." But Centineo is so goddamn charming and his chemistry with Laura Marano (a dead ringer for Alison Brie) is palpable. In 1999, this movie would have come out in February and grossed $23 million in total. Now it's on Netflix. We're probably better for it.

  • Spies Like Us

    Spies Like Us

    ★★★½

    Next to John Williams, Elmer Bernstein composed the sound of my childhood: "Airplane!" "Stripes," "Ghostbusters," "Animal House," and "Spies Like Us," among others. Whatta guy. I rewatched this one after not seeing it since seeing it 100 times as a kid and ... it's still pretty funny! The script barely tries -- Fitz-Hume (Chevy Chase) and Millbarge (Dan Aykroyd) go from strangers to best friends in one cut. But the jokes are good and Chase and Aykroyd have a pretty great amount of chemistry. Russia! Reagan! Very '80s, very silly, still love a movie that ends with diplomacy as Trivial Pursuit.

  • Shazam!

    Shazam!

    ★★★½

    A stealth reboot of "The O.C." disguised as "Big" with superheroes with grace notes of "Raiders of the Lost Ark," "Who Framed Roger Rabbit?" "Man of Steel," "Superbad," "Spider-Man," "The Mummy," Shane Black's Christmas fetish, "Jingle All the Way," "Chuck," and George Miller's shelved attempt at "Justice League," "Shazam!" is a sum of its many pop culture parts. That it mostly works is a credit to the winning cast (Zachary Levi is very, very good) and devil-may-care pace. The plot…

  • Captain America: The First Avenger

    Captain America: The First Avenger

    ★★★½

    A funny thing people say about Marvel movies is that they're all the same. And, sure. But they weren't always. Case in point: "Captain America: The First Avenger," which feels downright quaint compared to Thanos killing half the *universe* with a snap of his finger. This movie is so pure of heart and adventure that it's almost too good for the Marvel world. Chris Pratt definitely played Harrison Ford as Han Solo and Indiana Jones in "Guardians of the Galaxy," but the MCU's best approximation of "Raiders of the Lost Ark" lies right here. Bring back Hayley Atwell and let her get that dance with Cap!

  • The Beach Bum

    The Beach Bum

    ★★★½

    What if Harmony Korine made an Adam Sandler movie with Matthew McConaughey as himself? It would look something like “The Beach Bum.” Hilarious and strange, with McConaughey going *off* from the first frame, Korine’s film is an ode to American idiocy in all its forms and, sometimes, a brutal satire of white priviledge and elitism. But no matter the social read, the biggest takeaway is McConaughey, who rules like he hasn’t since “Magic Mike.” All right, all right, all right.

  • The Highwaymen

    The Highwaymen

    ★★★

    Netflix gets into the TNT business with "The Highwaymen," a really solid dad movie that has more on its mind than on first glance. Telling the story of counterculture heroes Bonnie and Clyde from the perspective of the police officers who brutally murdered them is ... let's call it risky in 2019. But John Lee Hancock's film doesn't shy away from that murkiness, painting its "heroes," played by Kevin Costner and Woody Harrelson, as flawed, resigned, conflicted, and not very…

  • Us

    Us

    ★★★★★

    Oh, hey, “Us” is fucking awesome. A full “Twilight Zone” riff mixed with a greatest hits of references (including but not limited to “Scream,” “Jaws,” “The Shining,” “Signs,” “Funny Games,” “The Cabin in the Woods,” and “C.H.U.D.”) that throws a bunch of big, lofty ideas into the batter. Chief among them: How the ruling class must be taken out by the disenfranchised and how the disenfranchised, after wresting power from that class, will not go quietly into the night. (Alternate…