• Snow-White

    ★★★★

  • Three Little Pigs

    ★★★★

  • Zero for Conduct

  • The Fatal Glass of Beer

  • King Kong

  • State Fair

  • The Mad Doctor

    ★★★★★

  • Building a Building

  • Verdict: Not Guilty

  • Santa's Workshop

    ★★★

  • Vampyr

  • Freaks

    ★★★★★

  • M

    ★★★★

  • Cimarron

  • City Lights

    ★★★★½

  • Hot Biskits

    ★★★★

  • Taris

  • À propos de Nice

  • The Ghost That Never Returns

    ★★

  • Hellbound Train

  • The Skeleton Dance

  • The Broadway Melody

  • Steamboat Willie

    ★★★★★

  • The Cardboard Lover

  • The Man Who Laughs

    ★★★★

  • The Passion of Joan of Arc

    ★★★★★

  • The King of Kings

  • Metropolis

  • The Freshman

    ★★★★

  • The Gold Rush

    ★★★★★

  • The Hands of Orlac

    ★★★

  • Safety Last!

    ★★★★★

  • Alice's Wonderland

    ★★★

  • Nosferatu

    ★★★★★

  • The Kid

    ★★★★

  • The Phantom Carriage

    ★★★★★

  • The Symbol of the Unconquered

    ★★★★★

  • Bumping Into Broadway

    ★★★½

  • Billy Blazes, Esq.

    ★★★

  • True Heart Susie

    ★★★★

  • Mercy, the Mummy Mumbled

  • Two Knights of Vaudeville

    ★★★★

  • Electrocuting an Elephant

    ½

  • A Trip to the Moon

    ★★★★

  • Sherlock Holmes Baffled

  • King John

  • The Kiss

    ★★★★

  • The Boxing Cats

    ★★

  • Daytona

    ★★★★★

  • The Spring

    ★★½

  • The Carving (A Silent Film)

    ★★★★

  • Say Something Intelligent

    ★★½

  • Stabat Mater

    ★★

  • Run Zoom Run

    ★★★

  • The UnderDead

    ★★