RSS feed for chrisstraker

chrisstraker has logged 114 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Black Mirror: Striking Vipers

Black Mirror: Striking Vipers

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Listen Up Philip

Listen Up Philip

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Room

The Room

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
One from the Heart

One from the Heart

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Yearbook

Yearbook

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Uncle Yanco

Uncle Yanco

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Blues Accordin' to Lightnin' Hopkins

The Blues Accordin' to Lightnin' Hopkins

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Amour

Amour

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Penguins Behind Bars

Penguins Behind Bars

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Smile Man

The Smile Man

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Queen of Earth

Queen of Earth

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Dont Look Back

Dont Look Back

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Rolling Stones: Sympathy for the Devil

The Rolling Stones: Sympathy for the Devil

1968
×
Read the review Edit this entry  
10
Breathless

Breathless

1960
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
When We Were Kings

When We Were Kings

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Premonitions Following an Evil Deed

Premonitions Following an Evil Deed

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Alphabet

The Alphabet

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Black Panthers

Black Panthers

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
We're Going to the Zoo

We're Going to the Zoo

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Tape

Tape

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
★★½
Edit this entry  
30
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
This House Has People in It

This House Has People in It

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Salut les Cubains

Salut les Cubains

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Attenberg

Attenberg

2010
×
Read the review Edit this entry  
23
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Childhood's End

Childhood's End

1997
×
Read the review Edit this entry  
17
Medicine for Melancholy

Medicine for Melancholy

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Cold Water

Cold Water

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Biutiful

Biutiful

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Jerrod Carmichael: 8

Jerrod Carmichael: 8

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Trash Humpers

Trash Humpers

2009
×
Read the review Edit this entry  
16
Guava Island

Guava Island

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Superstar: The Karen Carpenter Story

Superstar: The Karen Carpenter Story

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Addiction

The Addiction

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Amazing Grace

Amazing Grace

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
High Life

High Life

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry