bell 🍂 has logged 278 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Grass

Grass

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
If I Were You

If I Were You

2019
×
★★½
Edit this entry  
30
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★★
Edit this entry  
27
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★½
Edit this entry  
25
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★
Edit this entry  
24
Hotel by the River

Hotel by the River

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Yourself and Yours

Yourself and Yours

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Border

Border

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Inseparable Bros

Inseparable Bros

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
October Sky

October Sky

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The World of Us

The World of Us

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
Late Afternoon

Late Afternoon

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Paperman

Paperman

2012
×
★★★½
Edit this entry  
17
La Maison en Petits Cubes

La Maison en Petits Cubes

2008
×
★★★★
Edit this entry  
16
Like Father, Like Son

Like Father, Like Son

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Frequency

Frequency

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Us

Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sunk into The Womb

Sunk into The Womb

2013
×
Read the review Edit this entry  
11
Our Sunhi

Our Sunhi

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Kim Ji-young, Born 1982

Kim Ji-young, Born 1982

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Hair Love

Hair Love

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
27 Steps of May

27 Steps of May

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Purl

Purl

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
My Generation

My Generation

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Juror 8

Juror 8

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Kim Ji-young, Born 1982

Kim Ji-young, Born 1982

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Crazy Romance

Crazy Romance

2019
×
★★
Edit this entry  
30
Noelle

Noelle

2019
×
★★½
Edit this entry  
24
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
★★½
Edit this entry  
19
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry