Sort by

Christian Alec has logged 49 entries for films during April 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Lyle

Lyle

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Lemonade

Lemonade

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Confirmation

Confirmation

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Through a Glass Darkly

Through a Glass Darkly

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Kidnapped for Christ

Kidnapped for Christ

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Day for Night

Day for Night

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Huntsman: Winter's War

The Huntsman: Winter's War

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Harvey

Harvey

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Camelot

Camelot

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Slow West

Slow West

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
City of God

City of God

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Hush

Hush

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Symphony No. 42

Symphony No. 42

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Our Brand Is Crisis

Our Brand Is Crisis

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Jungle Book

The Jungle Book

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Jungle Book

The Jungle Book

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Stranger by the Lake

Stranger by the Lake

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
sex, lies, and videotape

sex, lies, and videotape

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Vanilla Sky

Vanilla Sky

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
American Pie

American Pie

1999
×
Read the review Edit this entry  
10
Nothing Left Unsaid: Gloria Vanderbilt & Anderson Cooper

Nothing Left Unsaid: Gloria Vanderbilt & Anderson Cooper

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Boss

The Boss

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Chant of Jimmie Blacksmith

The Chant of Jimmie Blacksmith

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Junebug

Junebug

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Sin City

Sin City

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Glen or Glenda

Glen or Glenda

1953
×
Read the review Edit this entry  
03
Mitt

Mitt

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Inception

Inception

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
My Big Fat Greek Wedding 2

My Big Fat Greek Wedding 2

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
My Big Fat Greek Wedding

My Big Fat Greek Wedding

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Grandma

Grandma

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hello, My Name Is Doris

Hello, My Name Is Doris

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry