Sort by

Christian Alec has logged 64 entries for films during June 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
King Kong

King Kong

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hoop Dreams

Hoop Dreams

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Queen of Versailles

The Queen of Versailles

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Animal Kingdom

Animal Kingdom

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mississippi Damned

Mississippi Damned

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Independence Day: Resurgence

Independence Day: Resurgence

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bring It On

Bring It On

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Miss You Already

Miss You Already

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mexican Spitfire's Elephant

Mexican Spitfire's Elephant

1942
×
Read the review Edit this entry  
25
Mexican Spitfire Sees a Ghost

Mexican Spitfire Sees a Ghost

1942
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Mexican Spitfire at Sea

Mexican Spitfire at Sea

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Truth

Truth

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
James White

James White

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Mexican Spitfire's Baby

The Mexican Spitfire's Baby

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Celluloid Closet

The Celluloid Closet

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Miss Representation

Miss Representation

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Central Intelligence

Central Intelligence

2016
×
Read the review Edit this entry  
19
Mexican Spitfire Out West

Mexican Spitfire Out West

1940
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Mexican Spitfire

Mexican Spitfire

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Girl from Mexico

The Girl from Mexico

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Better Luck Tomorrow

Better Luck Tomorrow

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Smoke Signals

Smoke Signals

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Piper

Piper

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Noises Off...

Noises Off...

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Best Little Whorehouse in Texas

The Best Little Whorehouse in Texas

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Fifty Shades of Black

Fifty Shades of Black

2016
×
Read the review Edit this entry  
14
Driving Miss Daisy

Driving Miss Daisy

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Driving Miss Daisy

Driving Miss Daisy

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Real Women Have Curves

Real Women Have Curves

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Color Adjustment

Color Adjustment

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Alexander Hamilton

Alexander Hamilton

1931
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Screaming Queens: The Riot at Compton's Cafeteria

Screaming Queens: The Riot at Compton's Cafeteria

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Meet the Hitlers

Meet the Hitlers

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Stanford Prison Experiment

The Stanford Prison Experiment

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Pariah

Pariah

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Painted Veil

The Painted Veil

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Pay It Forward

Pay It Forward

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Now You See Me 2

Now You See Me 2

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
C.S.A.: The Confederate States of America

C.S.A.: The Confederate States of America

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Madness of King George

The Madness of King George

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry