Sort by

Christian Alec has logged 75 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Rita Moreno: Just a Girl Who Decided to Go for It

Rita Moreno: Just a Girl Who Decided to Go for It

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Mirror Has Two Faces

The Mirror Has Two Faces

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
CODA

CODA

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Constantine

Constantine

2005
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Trip to Bountiful

The Trip to Bountiful

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
You Can't Take It with You

You Can't Take It with You

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Flatliners

Flatliners

1990
×
Edit this entry  
27
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Pumpkin Eater

The Pumpkin Eater

1964
×
★★
Edit this entry  
26
Night Stalker: The Hunt for a Serial Killer

Night Stalker: The Hunt for a Serial Killer

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Life of Emile Zola

The Life of Emile Zola

1937
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
The Great Ziegfeld

The Great Ziegfeld

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
His House

His House

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
No Time for Comedy

No Time for Comedy

1940
×
★★★
Edit this entry  
24
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Another Round

Another Round

2020
×
★★½
Edit this entry  
22
Big Daddy

Big Daddy

1999
×
★★★★
Edit this entry  
21
Run

Run

2020
×
★★★★
Edit this entry  
21
PVT Chat

PVT Chat

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mystic Pizza

Mystic Pizza

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Feels Good Man

Feels Good Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Straight Talk

Straight Talk

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Lion

Lion

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
La Llorona

La Llorona

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Fences

Fences

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Witness to Murder

Witness to Murder

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Madeline

Madeline

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Locked Down

Locked Down

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Stepmom

Stepmom

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Defending Your Life

Defending Your Life

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Identity Thief

Identity Thief

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Love Story

Love Story

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Last Holiday

Last Holiday

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
If Winter Comes

If Winter Comes

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Nixon

Nixon

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Munich

Munich

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Indiscreet

Indiscreet

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry