Christian has logged 168 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Player

The Player

1992
×
Edit this entry  
29
The Purge: Election Year

The Purge: Election Year

2016
×
Edit this entry  
28
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Gosford Park

Gosford Park

2001
×
Edit this entry  
19
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sunset Song

Sunset Song

2015
×
Edit this entry  
08
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
Edit this entry  
08
The Ref

The Ref

1994
×
★★½
Edit this entry  
26
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Starred Up

Starred Up

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dope

Dope

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Lost in Yonkers

Lost in Yonkers

1993
×
★★★½
Edit this entry  
22
Don't Think Twice

Don't Think Twice

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Call

The Call

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★½
Edit this entry  
11
Lights Out

Lights Out

2016
×
★★½
Edit this entry  
02
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
John Tucker Must Die

John Tucker Must Die

2006
×
★★½
Edit this entry  
28
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★
Edit this entry  
28
Piper

Piper

2016
×
★★★½
Edit this entry  
28
They Live

They Live

1988
×
★★★
Edit this entry  
04
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Short Cuts

Short Cuts

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★½
Edit this entry  
20
Stoker

Stoker

2013
×
★★★½
Edit this entry  
17
Take Me to the River

Take Me to the River

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Wiener-Dog

Wiener-Dog

2016
×
★★★
Edit this entry