• Guardians of the Galaxy Vol. 3

    Guardians of the Galaxy Vol. 3

    ★★★★★

    first nearly flawless marvel movie! plus, rocket’s been my favorite mcu character for the past 6 years so this was made for me

  • The Revenant

    The Revenant

    ★★★½

    nice

  • Moonlight

    Moonlight

    ★★★★★

    unapologetically cried so hard at the plane this film is just perfect

  • Motorway 65

    Motorway 65

    ★★★½

    If you don’t explore things then they turn into nothingness
    You won’t make people understand by recapping it in a mid song 
    Cinematography was beautiful Environment was nicely crafted wow
     
    Such a good way to create such a hateable character (the brother) 10/10 smooth execution

  • Brutalia, Days of Labour

    Brutalia, Days of Labour

    ★★★★★

    Just brilliant deserves many more stars
    So many things to take from this

  • A Summer Place

    A Summer Place

    ★★★½

    Beautiful film
    Underutilized

  • From The Balcony

    From The Balcony

    ★★★★★

    Perfection I love being Greek

  • Arrival

    Arrival

    ★★★★

    need to rewatch this shit. watching anything on TV makes you confused and i missed some parts.. yet i felt such strong emotions…


    edit: i understand

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★★

    the execution, the direction are so masterful i need to see more stunningly creative things like this… so beautiful :(

    i was feeling so melancholic. i experienced similar emotions while watching “5 centimeters per second”. & im once again gonna be feeling empty for a day…

  • Moon Knight

    Moon Knight

    ½

    im not even a marvel comic reader but, pick up a fucking comic. what did they do to him.

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    ★★★★

    loved the tone and the beautiful cinematography. just perfect
    the violence, the settings were just WOW
    the mcu’s first take on horror was solid as fuck
    it really felt different, it even had less comedy than usual (??)

    the plot needed to be spaced out so much more… bc almost nothing set in
     
    and marvel spoiling everything gave me “mcu fan with annoyingly high expectations who awaits ten grand cameos” syndrome for the First Time ever because i was…

  • Forrest Gump

    Forrest Gump

    ★★★★★

    i cried 20 times the propaganda got me side eyeing but i cried 20 times