• Miracle in Milan

    ★★★★

  • Diary of a Country Priest

    ★★★★★

  • The Flowers of St. Francis

    ★★★★★

  • Harvey

    ★★★★½

  • Rio Grande

    ★★★

  • The Young and the Damned

    ★★★★½

  • All About Eve

    ★★★★

  • Rashomon

    ★★★★★

  • Sunset Boulevard

    ★★★★

  • The Gunfighter

    ★★★½

  • Winchester '73

    ★★★½

  • The Asphalt Jungle

    ★★★★

  • Father of the Bride

    ★★★

  • In a Lonely Place

    ★★★★½

  • Stars in My Crown

    ★★★★★

  • Song of Love

    ★★★★

  • On the Town

    ★★★★

  • Adam's Rib

    ★★★½

  • Battleground

    ★★★½

  • Late Spring

    ★★★★½

  • White Heat

    ★★★★½

  • The Third Man

    ★★★★

  • She Wore a Yellow Ribbon

    ★★★½

  • Kind Hearts and Coronets

    ★★★★

  • Jour de Fête

    ★★★½

  • Le Silence de la Mer

    ★★★★½

  • Blood of the Beasts

    ★★★★½

  • Bicycle Thieves

    ★★★★½

  • Macbeth

    ★★★★

  • Johnny Belinda

    ★★★½

  • La Terra Trema

    ★★★★

  • Red River

    ★★★★½

  • Rope

    ★★★★★

  • The Red Shoes

    ★★★★½

  • Key Largo

    ★★★★

  • Germany Year Zero

    ★★★★½

  • Oliver Twist

    ★★★★

  • Abbott and Costello Meet Frankenstein

    ★★★★

  • They Caught the Ferry

    ★★★

  • Hamlet

    ★★★★★

  • Fort Apache

    ★★★½

  • The Treasure of the Sierra Madre

    ★★★★

  • The Lady from Shanghai

    ★★★★

  • Out of the Past

    ★★★★

  • The Bishop's Wife

    ★★★

  • Gentleman's Agreement

    ★★★★½

  • Monsieur Vincent

    ★★★★★

  • The Fugitive

    ★★★½

  • Miracle on 34th Street

    ★★★★

  • Black Narcissus

    ★★★★½

  • Monsieur Verdoux

    ★★★½

  • Odd Man Out

    ★★★★

  • Great Expectations

    ★★★★

  • The Private Life of a Cat

    ★★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★½

  • Paisan

    ★★★½

  • The Best Years of Our Lives

    ★★★★½

  • The Razor's Edge

    ★★★★★

  • A Matter of Life and Death

    ★★★★½

  • My Darling Clementine

    ★★★½

  • The Killers

    ★★★★

  • The Big Sleep

    ★★★★

  • Notorious

    ★★★★

  • The Postman Always Rings Twice

    ★★★★

  • Shoeshine

    ★★★★½

  • The Spiral Staircase

    ★★★½

  • They Were Expendable

    ★★★½

  • The Bells of St. Mary's

    ★★★½

  • The Lost Weekend

    ★★★★½

  • Brief Encounter

    ★★★★

  • I Know Where I'm Going!

    ★★★★

  • Spellbound

    ★★★★