• The Hound of the Baskervilles

    ★★★★

  • Stagecoach

    ★★★★

  • Gunga Din

    ★★★½

  • La Bête Humaine

    ★★★½

  • The Novel of Werther

    ★★★★½

  • Angels with Dirty Faces

    ★★★★★

  • Alexander Nevsky

    ★★★★

  • Pygmalion

    ★★★★

  • You Can't Take It with You

    ★★★★

  • Block-Heads

    ★★★½

  • The Lady Vanishes

    ★★★½

  • Holiday

    ★★★½

  • The Adventures of Robin Hood

    ★★★½

  • Bringing Up Baby

    ★★★½

  • Snow White and the Seven Dwarfs

    ★★★★

  • A Day at the Races

    ★★★½

  • Grand Illusion

    ★★★★½

  • Captains Courageous

    ★★★★

  • Make Way for Tomorrow

    ★★★★★

  • A Star Is Born

    ★★★½

  • Way Out West

    ★★★★

  • Lost Horizon

    ★★★★½

  • The Kreutzer Sonata

    ★★★★

  • The Good Earth

    ★★★½

  • Swing Time

    ★★★★

  • Romeo and Juliet

    ★★★½

  • A Day in the Country

    ★★★★

  • Fury

    ★★★½

  • Mr. Deeds Goes to Town

    ★★★★½

  • Modern Times

    ★★★★

  • The Petrified Forest

    ★★★½

  • Carnival in Flanders

    ★★★½

  • Mutiny on the Bounty

    ★★★★

  • A Night at the Opera

    ★★★★

  • Top Hat

    ★★★★

  • Mad Love

    ★★★½

  • The 39 Steps

    ★★★½

  • The Bride of Frankenstein

    ★★★★

  • Les Misérables

    ★★★★★

  • Triumph of the Will

    ★★★★

  • David Copperfield

    ★★★★

  • Babes in Toyland

    ★★★

  • The Black Cat

    ★★★½

  • L'Atalante

    ★★★★

  • It Happened One Night

    ★★★★

  • Oliver the Eighth

    ★★★★

  • Sons of the Desert

    ★★★★

  • Land Without Bread

    ★★★½

  • Duck Soup

    ★★★★

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • The Testament of Dr. Mabuse

    ★★★½

  • Zero for Conduct

    ★★★★

  • King Kong

    ★★★★

  • Island of Lost Souls

    ★★★½

  • I Am a Fugitive from a Chain Gang

    ★★★★

  • The Old Dark House

    ★★★½

  • The Most Dangerous Game

    ★★★½

  • Vampyr

    ★★★½

  • The Music Box

    ★★★★

  • Scarface

    ★★★★

  • Freaks

    ★★★★

  • The Mummy

    ★★★½

  • Dr. Jekyll and Mr. Hyde

    ★★★★½

  • Beau Hunks

    ★★★½

  • Frankenstein

    ★★★★½

  • La Chienne

    ★★★½

  • M

    ★★★★

  • The Public Enemy

    ★★★½

  • Tabu

    ★★★★

  • Dracula

    ★★★½

  • City Lights

    ★★★★★

  • Little Caesar

    ★★★½