Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Brush of Baphomet

Brush of Baphomet

2009
×
Edit this entry  
12
The Great Train Robbery

The Great Train Robbery

1903
×
★★★★
Edit this entry  
12
Life of an American Fireman

Life of an American Fireman

1903
×
★★
Edit this entry  
12
The Gay Shoe Clerk

The Gay Shoe Clerk

1903
×
★★★
Edit this entry  
12
Seeing New York by Yacht

Seeing New York by Yacht

1903
×
★★★
Edit this entry  
12
Demolishing and Building Up the Star Theatre

Demolishing and Building Up the Star Theatre

1901
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Westinghouse Works

Westinghouse Works

1904
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Georgetown Loop

The Georgetown Loop

1901
×
★★★★
Edit this entry  
12
New York Subway

New York Subway

1905
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Coney Island at Night

Coney Island at Night

1905
×
★★★
Edit this entry  
11
Made in Britain

Made in Britain

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Tom, Tom, the Piper's Son

Tom, Tom, the Piper's Son

1905
×
Edit this entry  
09
Coney Island at Night

Coney Island at Night

1905
×
★★★
Edit this entry  
09
Westinghouse Works

Westinghouse Works

1904
×
★★★★
Edit this entry  
08
Seeing New York by Yacht

Seeing New York by Yacht

1903
×
★★★
Edit this entry  
08
Demolishing and Building Up the Star Theatre

Demolishing and Building Up the Star Theatre

1901
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Georgetown Loop

The Georgetown Loop

1901
×
★★★★
Edit this entry  
07
New York Subway

New York Subway

1905
×
★★★★★
Edit this entry  
06
X

X

2022
×
½
Edit this entry  
05
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★
Edit this entry  
03
Cinema, Whore Word

Cinema, Whore Word

2022
×
Edit this entry  
29
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
Edit this entry  
29
The Astronomer's Dream

The Astronomer's Dream

1898
×
★★
Edit this entry  
29
The Vanishing Lady

The Vanishing Lady

1896
×
½
Edit this entry  
29
The Brilliant Biograph: Earliest Moving Images of Europe (1897-1902)

The Brilliant Biograph: Earliest Moving Images of Europe (1897-1902)

2020
×
Edit this entry  
28
Lumiere! The Cinematograph (1895-1905)

Lumiere! The Cinematograph (1895-1905)

2015
×
Edit this entry  
22
Secrets & Lies

Secrets & Lies

1996
×
½
Edit this entry  
21
Dark Glasses

Dark Glasses

2022
×
Edit this entry  
20
Memory

Memory

2022
×
★★
Edit this entry  
20
Unstoppable

Unstoppable

2010
×
★★★★
Edit this entry  
15
Risky Business

Risky Business

1983
×
Edit this entry  
15
Career Opportunities

Career Opportunities

1991
×
½
Edit this entry  
14
Fireball: Visitors From Darker Worlds

Fireball: Visitors From Darker Worlds

2020
×
★★★
Edit this entry  
13
French Connection II

French Connection II

1975
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Northman

The Northman

2022
×
½
Edit this entry  
11
A Estrada

A Estrada

1955
×
Edit this entry  
10
Man on the Tracks

Man on the Tracks

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Suspicion

Suspicion

1941
×
Edit this entry  
07
A Generation

A Generation

1955
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Daughter of the Samurai

The Daughter of the Samurai

1937
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Possessed

The Possessed

1988
×
Edit this entry  
01
My Life

My Life

1993
×
★★
Edit this entry  
01
Jack Reacher

Jack Reacher

2012
×
★★★
Edit this entry  
01
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
½
Edit this entry  
30
Oh, Woe Is Me

Oh, Woe Is Me

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Dr. Lucchetti's Macabre Atheneum

Dr. Lucchetti's Macabre Atheneum

2022
×
½
Edit this entry  
27
The Prisoner

The Prisoner

2022
×
Read prior review Edit this entry  
26
Assassination Tango

Assassination Tango

2002
×
½
Edit this entry  
24
I Confess

I Confess

1953
×
★★★★★
Edit this entry  
23
West Side Story

West Side Story

2021
×
Edit this entry