Christofer has logged 320 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Sleeping Beauty

Sleeping Beauty

2016
×
★★★
Edit this entry  
30
Ninja: Shadow of a Tear

Ninja: Shadow of a Tear

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Night Train to Munich

Night Train to Munich

1940
×
½
Edit this entry  
28
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
26
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Bullet Head

Bullet Head

2017
×
½
Edit this entry  
22
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
½
Edit this entry  
21
Djinn

Djinn

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The California Kid

The California Kid

1974
×
★★★
Edit this entry  
20
Get Out

Get Out

2017
×
½
Edit this entry  
19
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Chase

The Chase

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Peggy Sue Got Married

Peggy Sue Got Married

1986
×
Edit this entry  
13
The Snowman

The Snowman

2017
×
½
Edit this entry  
12
The Glass Menagerie

The Glass Menagerie

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Starman

Starman

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
11
It Runs in the Family

It Runs in the Family

1994
×
★★
Edit this entry  
10
It

It

2017
×
½
Edit this entry  
10
Harry & Son

Harry & Son

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Third Bank of the River

The Third Bank of the River

1993
×
★★★★
Edit this entry  
09
True Heart Susie

True Heart Susie

1919
×
Edit this entry  
08
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
½
Edit this entry  
07
Morbidness

Morbidness

1972
×
½
Edit this entry  
05
The Case Is Closed, Forget It

The Case Is Closed, Forget It

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★
Edit this entry  
04
Dark Angel

Dark Angel

1990
×
Edit this entry  
03
The Foreigner

The Foreigner

2017
×
★★★
Edit this entry  
02
Detroit

Detroit

2017
×
½
Edit this entry  
01
The Burning

The Burning

1981
×
½
Edit this entry  
30
Willie Dynamite

Willie Dynamite

1973
×
Edit this entry  
28
Ring of Darkness

Ring of Darkness

1979
×
Edit this entry  
27
Summertime Killer

Summertime Killer

1972
×
½
Edit this entry  
24
To Kill in Silence

To Kill in Silence

1972
×
½
Edit this entry  
22
Enter the Devil

Enter the Devil

1974
×
★★
Edit this entry  
20
Paradise Alley

Paradise Alley

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Rita, Sue and Bob Too

Rita, Sue and Bob Too

1987
×
★★★
Edit this entry  
18
G.I. Joe: The Rise of Cobra

G.I. Joe: The Rise of Cobra

2009
×
½
Edit this entry  
17
A Sound of Thunder

A Sound of Thunder

2005
×
Edit this entry  
15
Scum

Scum

1979
×
★★★★
Edit this entry  
13
Tender Flesh

Tender Flesh

1997
×
Edit this entry  
10
Kiss Tomorrow Goodbye

Kiss Tomorrow Goodbye

1950
×
★★★
Edit this entry  
09
small roads

small roads

2011
×
★★★
Edit this entry  
08
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
Edit this entry  
05
Rocky II

Rocky II

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Evil Within

The Evil Within

2017
×
½
Edit this entry  
31
Amityville: The Awakening

Amityville: The Awakening

2017
×
Edit this entry  
30
Blood Money

Blood Money

2017
×
½
Edit this entry  
29
Acts of Vengeance

Acts of Vengeance

2017
×
★★★★
Edit this entry  
29
Born to Race

Born to Race

2011
×
½
Edit this entry