Christofer has logged 495 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Fire Down Below

Fire Down Below

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Take a Hard Ride

Take a Hard Ride

1975
×
Edit this entry  
29
The Sandpiper

The Sandpiper

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Sidewalks of Bangkok

Sidewalks of Bangkok

1984
×
★★★
Edit this entry  
29
O Judas em Sábado de Aleluia

O Judas em Sábado de Aleluia

1947
×
Edit this entry  
29
Duel in the Sun

Duel in the Sun

1946
×
Edit this entry  
28
O Despertar da Redentora

O Despertar da Redentora

1942
×
½
Edit this entry  
28
A Genius, Two Friends, and an Idiot

A Genius, Two Friends, and an Idiot

1975
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Light at the Edge of the World

The Light at the Edge of the World

1971
×
Edit this entry  
27
Pedro Mico

Pedro Mico

1985
×
★★
Edit this entry  
26
Teenage Mutant Ninja Turtles

Teenage Mutant Ninja Turtles

2014
×
½
Edit this entry  
26
3 Godfathers

3 Godfathers

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Escapees

The Escapees

1981
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Bouncer

The Bouncer

2018
×
★★
Edit this entry  
23
The Violent Professionals

The Violent Professionals

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Alberto Nepomuceno

Alberto Nepomuceno

1950
×
★★
Edit this entry  
22
Ruy Barbosa

Ruy Barbosa

1949
×
★★
Edit this entry  
22
Pat Garrett & Billy the Kid

Pat Garrett & Billy the Kid

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Castro Alves

Castro Alves

1948
×
Edit this entry  
22
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★
Edit this entry  
21
O João de Barro

O João de Barro

1956
×
★★★
Edit this entry  
21
O Café

O Café

1959
×
★★
Edit this entry  
21
Orquídeas

Orquídeas

1937
×
Edit this entry  
21
Victória Régia: Horto Botânico do Museu Nacional

Victória Régia: Horto Botânico do Museu Nacional

1937
×
Edit this entry  
21
Texas, Adios

Texas, Adios

1966
×
Edit this entry  
20
Custer of the West

Custer of the West

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Prodigal Boxer: The Kick of Death

The Prodigal Boxer: The Kick of Death

1972
×
Edit this entry  
20
El lago de las vírgenes

El lago de las vírgenes

1982
×
★★★
Edit this entry  
19
The San Francisco Story

The San Francisco Story

1952
×
★★★
Edit this entry  
18
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Chappie

Chappie

2015
×
½
Edit this entry  
16
How Fernando Pessoa Saved Portugal

How Fernando Pessoa Saved Portugal

2018
×
★★★
Edit this entry  
16
The Bridges of Madison County

The Bridges of Madison County

1995
×
★★★
Edit this entry  
15
Kung Fu

Kung Fu

1972
×
★★★
Edit this entry  
14
Vicente de Carvalho - Palavras ao Mar

Vicente de Carvalho - Palavras ao Mar

1945
×
★★★★
Edit this entry  
13
Lagoa Santa

Lagoa Santa

1939
×
★★★★
Edit this entry  
13
Brasilianas 1 Chuá-Chuá e Casinha Pequenina

Brasilianas 1 Chuá-Chuá e Casinha Pequenina

1945
×
★★★★
Edit this entry  
11
Orixá Ninú Ilê

Orixá Ninú Ilê

1978
×
½
Edit this entry  
11
Espaço Sagrado

Espaço Sagrado

1975
×
Edit this entry  
10
Year of the Dragon

Year of the Dragon

1985
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Image Book

The Image Book

2018
×
★★
Edit this entry  
05
Peppermint

Peppermint

2018
×
½
Edit this entry  
04
The Nude Vampire

The Nude Vampire

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
03
República dos Assassinos

República dos Assassinos

1979
×
½
Edit this entry  
02
The Palace of Angels

The Palace of Angels

1970
×
½
Edit this entry  
30
Alcântara: Ghost Town

Alcântara: Ghost Town

1968
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Two Female Spies with Flowered Panties

Two Female Spies with Flowered Panties

1978
×
★★
Edit this entry  
22
The Sound of Claudia Schiffer

The Sound of Claudia Schiffer

2000
×
½
Edit this entry  
22
Flamengo Paixão

Flamengo Paixão

1980
×
½
Edit this entry  
21
Mom and Dad

Mom and Dad

2017
×
★★★
Edit this entry