Christofer has logged 45 entries for films during January 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Beauty #2

Beauty #2

1965
×
★★★
Edit this entry  
31
I Am the Law

I Am the Law

1977
×
½
Edit this entry  
30
Claire's Knee

Claire's Knee

1970
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Aviator's Wife

The Aviator's Wife

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Long Voyage Home

The Long Voyage Home

1940
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Post

The Post

2017
×
½
Edit this entry  
28
Down Friday Street

Down Friday Street

1966
×
★★★
Edit this entry  
27
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Breaking Point

The Breaking Point

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Margaret

Margaret

2011
×
½
Edit this entry  
24
River's End

River's End

1930
×
★★★
Edit this entry  
23
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
½
Edit this entry  
22
Goodbye Again

Goodbye Again

1933
×
★★
Edit this entry  
21
Doctor X

Doctor X

1932
×
★★★
Edit this entry  
21
In Old Amarillo

In Old Amarillo

1951
×
Edit this entry  
19
The Assignment

The Assignment

2016
×
½
Edit this entry  
18
A Missa do Galo

A Missa do Galo

1982
×
★★
Edit this entry  
17
Lincoln

Lincoln

2012
×
½
Edit this entry  
16
Copkiller

Copkiller

1983
×
½
Edit this entry  
16
The Crowd Roars

The Crowd Roars

1932
×
★★★★
Edit this entry  
15
Garrincha: Joy of the People

Garrincha: Joy of the People

1962
×
Edit this entry  
14
Flames

Flames

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Revenge

Revenge

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Company

The Company

2003
×
★★★
Edit this entry  
13
Austerlitz

Austerlitz

2016
×
Edit this entry  
12
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
½
Edit this entry  
11
Méditerranée

Méditerranée

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Lo and Behold: Reveries of the Connected World

Lo and Behold: Reveries of the Connected World

2016
×
★★
Edit this entry  
09
O.J.: Made in America

O.J.: Made in America

2016
×
★★★
Edit this entry  
08
Wish Upon

Wish Upon

2017
×
½
Edit this entry  
07
Circles

Circles

1933
×
Edit this entry  
07
Walking from Munich to Berlin

Walking from Munich to Berlin

1927
×
★★★★
Edit this entry  
07
Color Rhythm

Color Rhythm

1942
×
Edit this entry  
07
Wolves at the Door

Wolves at the Door

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Castro Street

Castro Street

1966
×
★★★★
Edit this entry  
06
Panic in the Streets

Panic in the Streets

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
05
St. Pauli Between Night and Morning

St. Pauli Between Night and Morning

1967
×
★★★
Edit this entry  
04
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
½
Edit this entry  
04
The Exquisite Corpus

The Exquisite Corpus

2015
×
½
Edit this entry  
04
The Inner Scar

The Inner Scar

1972
×
Edit this entry  
04
Our Trip to Africa

Our Trip to Africa

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Hans

Hans

2017
×
Edit this entry  
02
Searching for Padre Pio

Searching for Padre Pio

2015
×
★★★
Edit this entry  
01
Macao

Macao

1952
×
★★★
Edit this entry