Christofer has logged 350 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Nowhere to Run

Nowhere to Run

1993
×
★★★
Edit this entry  
31
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★
Edit this entry  
30
The Mission

The Mission

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
30
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Patience Stone

The Patience Stone

2012
×
½
Edit this entry  
29
Body Chemistry

Body Chemistry

1990
×
★★★
Edit this entry  
29
Buffalo Bill and the Indians, or Sitting Bull's History Lesson

Buffalo Bill and the Indians, or Sitting Bull's History Lesson

1976
×
½
Edit this entry  
29
True Grit

True Grit

1969
×
★★
Edit this entry  
28
All Square

All Square

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
Ashes and Diamonds

Ashes and Diamonds

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Triple Threat

Triple Threat

2019
×
Edit this entry  
23
Avengement

Avengement

2019
×
★★
Edit this entry  
21
Roma Morte

Roma Morte

2019
×
Read the review Edit this entry  
16
Bedside Things, Curitiba

Bedside Things, Curitiba

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Antonio One Two Three

Antonio One Two Three

2017
×
½
Edit this entry  
14
Heart Full of Soul

Heart Full of Soul

1990
×
★★★
Edit this entry  
13
A Good Woman Is Hard to Find

A Good Woman Is Hard to Find

2019
×
½
Edit this entry  
10
Film Socialisme

Film Socialisme

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Rocky II

Rocky II

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Joker

Joker

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Rambo: Last Blood

Rambo: Last Blood

2019
×
Edit this entry  
06
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
Don't Go Breaking My Heart

Don't Go Breaking My Heart

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Big Country

The Big Country

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Sans Titre

Sans Titre

1997
×
★★★
Edit this entry  
26
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Another Day in Paradise

Another Day in Paradise

1998
×
Edit this entry  
25
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
½
Edit this entry  
19
The Expendables

The Expendables

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Kikí

Kikí

1989
×
★★★★
Edit this entry  
17
Hell Girl

Hell Girl

2019
×
½
Edit this entry  
16
Running on Empty

Running on Empty

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Phonograph

The Phonograph

1969
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Seduction of the Flesh

Seduction of the Flesh

2018
×
★★
Edit this entry  
14
Rolling Thunder

Rolling Thunder

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
13
I Am Cuba

I Am Cuba

1964
×
½
Edit this entry  
13
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
½
Edit this entry  
12
The Angels' Share

The Angels' Share

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Glass

Glass

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Black Forest

The Black Forest

2018
×
Edit this entry  
08
White Wedding

White Wedding

1989
×
Edit this entry  
07
Vampire Killer Barbys

Vampire Killer Barbys

1996
×
Edit this entry  
06
Film Socialisme

Film Socialisme

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Oh, Woe Is Me

Oh, Woe Is Me

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
04
47 Meters Down: Uncaged

47 Meters Down: Uncaged

2019
×
½
Edit this entry  
03
Documentário

Documentário

1966
×
★★★
Edit this entry  
03
Brasil

Brasil

1981
×
★★
Edit this entry  
02
Snuff, Victims of Pleasure

Snuff, Victims of Pleasure

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Anchieta, José do Brasil

Anchieta, José do Brasil

1977
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Expendables

The Expendables

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry