Christofer has logged 33 entries for films during June 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Capitu and the Chapter

Capitu and the Chapter

2021
×
Edit this entry  
28
Fogo Morto

Fogo Morto

1976
×
½
Edit this entry  
27
How Green Was My Valley

How Green Was My Valley

1941
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Domino

Domino

2005
×
★★★★
Edit this entry  
26
O Canto da Saudade

O Canto da Saudade

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Os Romeiros da Guia

Os Romeiros da Guia

1962
×
★★★
Edit this entry  
21
Cassandra's Dream

Cassandra's Dream

2007
×
★★★★
Edit this entry  
20
In the Heights

In the Heights

2021
×
½
Edit this entry  
20
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★
Edit this entry  
19
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★
Edit this entry  
19
The Eyes, the Mouth

The Eyes, the Mouth

1982
×
★★★★
Edit this entry  
18
O Viajante

O Viajante

1998
×
★★★★
Edit this entry  
18
Taim

Taim

1979
×
Edit this entry  
18
O Canto da Saudade

O Canto da Saudade

1952
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Virgin Lips

Virgin Lips

1930
×
★★★★
Edit this entry  
17
Dormant Embers

Dormant Embers

1928
×
★★
Edit this entry  
16
Murder in Mississippi

Murder in Mississippi

1965
×
½
Edit this entry  
16
Humberto Mauro: Eu Coração Dou Bom

Humberto Mauro: Eu Coração Dou Bom

1979
×
Edit this entry  
15
Arraial do Cabo

Arraial do Cabo

1960
×
★★★★
Edit this entry  
15
Jornalismo e Independência

Jornalismo e Independência

1972
×
Edit this entry  
15
Uma Mensagem de Chico Xavier

Uma Mensagem de Chico Xavier

1972
×
½
Edit this entry  
14
Roma Morte

Roma Morte

2019
×
Read prior review Edit this entry  
14
Uma Cruz na Estrada

Uma Cruz na Estrada

1970
×
½
Edit this entry  
14
Carmen Miranda

Carmen Miranda

1969
×
½
Edit this entry  
13
Memoirs of an Invisible Man

Memoirs of an Invisible Man

1992
×
Edit this entry  
13
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Two Streams

Two Streams

1999
×
★★★★
Edit this entry  
11
Amei Um Bicheiro

Amei Um Bicheiro

1952
×
★★★
Edit this entry  
10
Sangue Mineiro

Sangue Mineiro

1929
×
★★★
Edit this entry  
08
The Discovery of Brazil

The Discovery of Brazil

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Mission

The Mission

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Enfoque - Sete Povos das Missões

Enfoque - Sete Povos das Missões

×
★★★
Edit this entry  
02
Ganga Bruta

Ganga Bruta

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry