Sort by

Christof has logged 174 entries for films during July 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Coffee House

The Coffee House

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Twin Towers

Twin Towers

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Overdose

Overdose

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Sweater

The Sweater

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Black and Tan

Black and Tan

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Junior

Junior

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Trenches

The Trenches

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Circus

The Circus

1920
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Traces

Traces

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Verifica incerta - Disperse Exclamatory Phase

Verifica incerta - Disperse Exclamatory Phase

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
It Can Pass Through the Wall

It Can Pass Through the Wall

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Accident

Accident

1967
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
High Noon

High Noon

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Magic Portal

The Magic Portal

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Gena the Crocodile

Gena the Crocodile

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mynarski Death Plummet

Mynarski Death Plummet

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
My Little Goat

My Little Goat

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rabbit Rampage

Rabbit Rampage

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Legacy of Dear Zachary: A Journey to Change the Law

The Legacy of Dear Zachary: A Journey to Change the Law

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Rachel

Rachel

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Plumbing We Will Go

A Plumbing We Will Go

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Fox and the Whale

Fox and the Whale

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Permutations

Permutations

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Uncle Thomas: Accounting for the Days

Uncle Thomas: Accounting for the Days

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Banjo the Woodpile Cat

Banjo the Woodpile Cat

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Bad Luck Banging or Loony Porn

Bad Luck Banging or Loony Porn

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Notes on a Scandal

Notes on a Scandal

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Living Sea

The Living Sea

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Black Power: A British Story of Resistance

Black Power: A British Story of Resistance

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Closely Watched Trains

Closely Watched Trains

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Confidentially Yours

Confidentially Yours

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
I Don't Want to Be a Man

I Don't Want to Be a Man

1918
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fire in My Belly

Fire in My Belly

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Claudette's Star

Claudette's Star

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Fantastic Laloux

Fantastic Laloux

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Little Things

The Little Things

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Three Cases of Murder

Three Cases of Murder

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Fast Film

Fast Film

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Now!

Now!

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Wild and Woody!

Wild and Woody!

1948
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Whity

Whity

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dinner For Two

Dinner For Two

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
La plage

La plage

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Exposed

Exposed

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry