Chris has logged 117 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Devils

The Devils

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Tully

Tully

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★
Edit this entry  
28
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Angels in America

Angels in America

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Scotty and the Secret History of Hollywood

Scotty and the Secret History of Hollywood

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Miss Hokusai

Miss Hokusai

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Widows

Widows

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Little Drummer Girl

The Little Drummer Girl

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Terrorizers

Terrorizers

1986
×
Read the review Edit this entry  
30
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
American Animals

American Animals

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Seconds

Seconds

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
They Shoot Horses, Don't They?

They Shoot Horses, Don't They?

1969
×
★★★★
Edit this entry  
11
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
First Man

First Man

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Nun

The Nun

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Unsane

Unsane

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Descendants

The Descendants

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Satan's Slaves

Satan's Slaves

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Happy-Go-Lucky

Happy-Go-Lucky

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Vengeance Is Mine

Vengeance Is Mine

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Lifeboat

Lifeboat

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Way He Looks

The Way He Looks

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Happytime Murders

The Happytime Murders

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Early Spring

Early Spring

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Thelma

Thelma

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Tickled

Tickled

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Boomerang

Boomerang

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Muriel's Wedding

Muriel's Wedding

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry