Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Desperado

Desperado

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Pieces of April

Pieces of April

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hero

Hero

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Up

Up

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Whole Nine Yards

The Whole Nine Yards

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole

Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Eternals

Eternals

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Kung Pow: Enter the Fist

Kung Pow: Enter the Fist

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Johnny Mnemonic

Johnny Mnemonic

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Sherlock Holmes: A Game of Shadows

Sherlock Holmes: A Game of Shadows

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★
Edit this entry  
28
Slither

Slither

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
It

It

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
The Witches of Eastwick

The Witches of Eastwick

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
They Live

They Live

1988
×
★★★
Edit this entry  
21
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Thing

The Thing

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Fly

The Fly

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Freaky

Freaky

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Idle Hands

Idle Hands

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Halloweentown

Halloweentown

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Cronos

Cronos

1993
×
★★★
Edit this entry  
07
The Monster Squad

The Monster Squad

1987
×
★★½
Edit this entry  
06
Spectre

Spectre

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry