Sort by

ChristopherLamb has logged 164 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Paperman

Paperman

2012
×
Edit this entry  
29
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

2019
×
★★
Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
30
50 First Dates

50 First Dates

2004
×
★★★½
Edit this entry  
29
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Psychology of Dream Analysis

The Psychology of Dream Analysis

2002
×
Read the review Edit this entry  
15
Ben Boyer and the Phenomenology of Automobile Branding

Ben Boyer and the Phenomenology of Automobile Branding

2001
×
Edit this entry  
13
Evil Demon Golfball from Hell!!!

Evil Demon Golfball from Hell!!!

1996
×
Read the review Edit this entry  
12
The Land Before Time V: The Mysterious Island

The Land Before Time V: The Mysterious Island

1997
×
★★½
Edit this entry  
11
The Empire Strikes Door (A Star Wars Mystery)

The Empire Strikes Door (A Star Wars Mystery)

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Hotel Transylvania

Hotel Transylvania

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
★★½
Edit this entry  
26
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Bugs Bunny/Road Runner Movie

The Bugs Bunny/Road Runner Movie

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Battle at Big Rock

Battle at Big Rock

2019
×
Read the review Edit this entry  
03
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
31
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Dark Crystal

The Dark Crystal

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dumb and Dumber

Dumb and Dumber

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mr. Deeds

Mr. Deeds

2002
×
★★★
Edit this entry  
16
The Land Before Time

The Land Before Time

1988
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
The Croods

The Croods

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Little Giants

Little Giants

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ice Age

Ice Age

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Mask

The Mask

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mrs. Doubtfire

Mrs. Doubtfire

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Space Jam

Space Jam

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Sisters

Sisters

2015
×
★½
Edit this entry  
22
Get a Clue

Get a Clue

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Madagascar

Madagascar

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Freaky Friday

Freaky Friday

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry