Sort by

Chris has logged 162 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Despicable Me 2

Despicable Me 2

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Horns

Horns

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Maze Runner

The Maze Runner

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Noah

Noah

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Cars 2

Cars 2

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Inbetweeners 2

The Inbetweeners 2

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Team America: World Police

Team America: World Police

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Lucy

Lucy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Teenage Mutant Ninja Turtles

Teenage Mutant Ninja Turtles

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Drop

The Drop

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Get on Up

Get on Up

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Expendables 3

The Expendables 3

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Anaconda

Anaconda

1997
×
Read the review Edit this entry  
15
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dracula Untold

Dracula Untold

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Into the Storm

Into the Storm

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hercules

Hercules

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Gambit

Gambit

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Transformers: Age of Extinction

Transformers: Age of Extinction

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Maleficent

Maleficent

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Harry Hill Movie

The Harry Hill Movie

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Elite Squad

Elite Squad

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Necessary Evil: Super-Villains of DC Comics

Necessary Evil: Super-Villains of DC Comics

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Plastic

Plastic

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Hooligan Factory

The Hooligan Factory

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Slither

Slither

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Million Ways to Die in the West

A Million Ways to Die in the West

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Chef

Chef

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Beverly Hillbillies

The Beverly Hillbillies

1993
×
Read the review Edit this entry  
07
Divergent

Divergent

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Neighbors

Neighbors

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Batman: Assault on Arkham

Batman: Assault on Arkham

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Locke

Locke

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Cars

Cars

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
King Ralph

King Ralph

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry