ali has logged 56 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Drive

Drive

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mean Girls 2

Mean Girls 2

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Anima

Anima

2019
×
Edit this entry  
29
Drugstore Cowboy

Drugstore Cowboy

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cat People

Cat People

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
After We Collided

After We Collided

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The War with Grandpa

The War with Grandpa

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
I Am Easy to Find

I Am Easy to Find

2019
×
Edit this entry  
23
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Scarecrow

Scarecrow

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Return of the Hero

Return of the Hero

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Diving

Diving

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Adopted

The Adopted

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Four Rooms

Four Rooms

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Laurence Anyways

Laurence Anyways

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
I Killed My Mother

I Killed My Mother

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Fire and Sword

Fire and Sword

1982
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
My Left Foot: The Story of Christy Brown

My Left Foot: The Story of Christy Brown

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
Read the review Edit this entry  
08
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Scream

Scream

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Halloween

Halloween

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Golden Glove

The Golden Glove

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry