Chris has logged 213 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★
Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Frozen

Frozen

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Space Jam

Space Jam

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Hangover

The Hangover

2009
×
★★★★
Edit this entry  
20
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ilsa: She Wolf of the SS

Ilsa: She Wolf of the SS

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★
Edit this entry  
16
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Signs

Signs

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Creepshow

Creepshow

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bliss

Bliss

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Antichrist

Antichrist

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

2006
×
★★★
Edit this entry  
25
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Django

Django

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Law Abiding Citizen

Law Abiding Citizen

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Case of the Scorpion's Tail

The Case of the Scorpion's Tail

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key

Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
What Have You Done to Solange?

What Have You Done to Solange?

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Modern Romance

Modern Romance

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
3 from Hell

3 from Hell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Revenge

Revenge

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Hound of the Baskervilles

The Hound of the Baskervilles

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Revenge of Frankenstein

The Revenge of Frankenstein

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Dracula

Dracula

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Curse of Frankenstein

The Curse of Frankenstein

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Blood Diner

Blood Diner

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Crawl

Crawl

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Edit this entry  
29
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
★★★★
Edit this entry  
27
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry