Sort by

Chris has logged 351 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Cats

Cats

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
How to Train Your Dragon: The Hidden World

How to Train Your Dragon: The Hidden World

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Maid in Manhattan

Maid in Manhattan

2002
×
★★★★
Edit this entry  
13
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★★½
Edit this entry  
11
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★½
Edit this entry  
08
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Good Liar

The Good Liar

2019
×
★★★
Edit this entry  
07
Wild Nights with Emily

Wild Nights with Emily

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
1917

1917

2019
×
★★½
Edit this entry  
04
Altered States

Altered States

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
01
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★
Edit this entry  
01
The Aeronauts

The Aeronauts

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Pavarotti

Pavarotti

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Little Joe

Little Joe

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
Varda by Agnès

Varda by Agnès

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Halston

Halston

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Scandalous: The Untold Story of the National Enquirer

Scandalous: The Untold Story of the National Enquirer

2019
×
★★½
Edit this entry  
26
Making Waves: The Art of Cinematic Sound

Making Waves: The Art of Cinematic Sound

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
Invisible Life

Invisible Life

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Les Misérables

Les Misérables

2019
×
★★½
Edit this entry  
24
Motherless Brooklyn

Motherless Brooklyn

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Asako I & II

Asako I & II

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Boy Next Door

The Boy Next Door

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Klaus

Klaus

2019
×
★★½
Edit this entry  
16
Fast Color

Fast Color

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★★★½
Edit this entry