Sort by

Chris has logged 889 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Weekend

The Weekend

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sin Nombre

Sin Nombre

2009
×
★★★½
Edit this entry  
29
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
28
When We Were Kings

When We Were Kings

1996
×
★★★★
Edit this entry  
28
Morvern Callar

Morvern Callar

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Love Story

Love Story

1970
×
Read the review Edit this entry  
28
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Myth of Fingerprints

The Myth of Fingerprints

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Farewell My Concubine

Farewell My Concubine

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Zola

Zola

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mixed Nuts

Mixed Nuts

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
½
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Cyrano

Cyrano

2021
×
★★
Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★
Edit this entry  
22
Eyes of Laura Mars

Eyes of Laura Mars

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Belladonna of Sadness

Belladonna of Sadness

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Akira

Akira

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Aline

Aline

2020
×
★½
Edit this entry  
21
A.W. A Portrait of Apichatpong Weerasethakul

A.W. A Portrait of Apichatpong Weerasethakul

2018
×
Edit this entry  
20
Sunday Bloody Sunday

Sunday Bloody Sunday

1971
×
★★★★
Edit this entry  
19
All Light, Everywhere

All Light, Everywhere

2021
×
★★★★
Edit this entry  
18
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★
Edit this entry  
18
Beginning

Beginning

2020
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Society

Society

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Secretary

Secretary

2002
×
★★★★
Edit this entry  
17
In the Same Breath

In the Same Breath

2021
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Last Seduction

The Last Seduction

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
From Here to Eternity

From Here to Eternity

1953
×
★★★★
Edit this entry  
09
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Bronte Sisters

The Bronte Sisters

1979
×
★★★
Edit this entry  
09
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Edit this entry  
01
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★½
Edit this entry  
30
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Nobody Knows

Nobody Knows

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Crooklyn

Crooklyn

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry