Sort by

Chris has logged 71 entries for films during November 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Nobody Knows

Nobody Knows

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Crooklyn

Crooklyn

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Undine

Undine

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Wild Indian

Wild Indian

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Luzzu

Luzzu

2021
×
★★★½
Edit this entry  
27
Swan Song

Swan Song

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The World to Come

The World to Come

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Identifying Features

Identifying Features

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bruised

Bruised

2020
×
★★
Edit this entry  
24
A Hero

A Hero

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
France

France

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Grass Is Greener

The Grass Is Greener

1960
×
★★½
Edit this entry  
23
The Hole

The Hole

1998
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Night of the Iguana

The Night of the Iguana

1964
×
★★★½
Edit this entry  
22
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Souvenir: Part II

The Souvenir: Part II

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ascension

Ascension

2021
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Freebird

Freebird

2021
×
Edit this entry  
19
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Procession

Procession

2021
×
★★★★
Edit this entry  
19
Prayers for the Stolen

Prayers for the Stolen

2021
×
★★★★
Edit this entry  
18
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Tender Bar

The Tender Bar

2021
×
★½
Edit this entry  
17
Red Hook Summer

Red Hook Summer

2012
×
★★★
Edit this entry  
17
Josie and the Pussycats

Josie and the Pussycats

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dark Victory

Dark Victory

1939
×
★★★½
Edit this entry  
16
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Beginners

Beginners

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★½
Edit this entry  
15
Devil in a Blue Dress

Devil in a Blue Dress

1995
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Cow

Cow

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Belfast

Belfast

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bad Luck Banging or Loony Porn

Bad Luck Banging or Loony Porn

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry