Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Run

Run

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★★
Edit this entry  
14
Accattone

Accattone

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Dangerous Beauty

Dangerous Beauty

1998
×
★★★
Edit this entry  
06
Studio 666

Studio 666

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Casino

Casino

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Stella Dallas

Stella Dallas

1937
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Piano

The Piano

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Quiet Man

The Quiet Man

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Far from Heaven

Far from Heaven

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Infiltrators

The Infiltrators

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Weekend Away

The Weekend Away

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Lady Sings the Blues

Lady Sings the Blues

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Yentl

Yentl

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Smoke Signals

Smoke Signals

1998
×
★★★★
Edit this entry  
11
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★
Edit this entry  
06
Guess Who's Coming to Dinner

Guess Who's Coming to Dinner

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Doom Generation

The Doom Generation

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Dreamers

The Dreamers

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Illusions

Illusions

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Seven Beauties

Seven Beauties

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bless Their Little Hearts

Bless Their Little Hearts

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry