Sort by

Sam has logged 253 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Primer

Primer

2004
×
★★★★
Edit this entry  
28
Ran

Ran

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
27
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Driller Killer

The Driller Killer

1979
×
★★★★
Edit this entry  
22
Two-Lane Blacktop

Two-Lane Blacktop

1971
×
★★★★
Edit this entry  
21
it's easy

it's easy

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Beyond the Valley of the Dolls

Beyond the Valley of the Dolls

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
18
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Smiley Face

Smiley Face

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Medium Cool

Medium Cool

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1970
×
★★★★
Edit this entry  
02
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★★
Edit this entry  
01
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★
Edit this entry  
28
Shut Up and Play the Hits

Shut Up and Play the Hits

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Brown Bunny

The Brown Bunny

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
24
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
DodgeBall: A True Underdog Story

DodgeBall: A True Underdog Story

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Querelle

Querelle

1982
×
★★★
Edit this entry  
16
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Sexy Beast

Sexy Beast

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Fox and His Friends

Fox and His Friends

1975
×
★★★★
Edit this entry  
06
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★½
Edit this entry  
06
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
04
An Evening with Tim Heidecker

An Evening with Tim Heidecker

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Red Desert

Red Desert

1964
×
★★★★
Edit this entry  
02
Safe

Safe

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Addiction

The Addiction

1995
×
★★½
Edit this entry  
27
Crash

Crash

1996
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Witches of Eastwick

The Witches of Eastwick

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Love Is the Message, the Message Is Death

Love Is the Message, the Message Is Death

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry