Sort by

Sam has logged 103 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Tenant

The Tenant

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
27
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★★
Edit this entry  
24
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
15
The Transporter

The Transporter

2002
×
★½
Edit this entry  
09
Blade

Blade

1998
×
★★★★
Edit this entry  
09
TÁR

TÁR

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The 7th Annual Live 'On Cinema' Oscar Special

The 7th Annual Live 'On Cinema' Oscar Special

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Céline and Julie Go Boating

Céline and Julie Go Boating

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
01
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
29
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★
Edit this entry  
19
Climax

Climax

2018
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
18
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Sisters

Sisters

1972
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Devil, Probably

The Devil, Probably

1977
×
★★★★
Edit this entry  
11
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★
Edit this entry  
10
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
07
Amarcord

Amarcord

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
25
House

House

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Walkabout

Walkabout

1971
×
★★★★
Edit this entry  
08
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Smile

Smile

2022
×
★★½
Edit this entry  
29
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★
Read other review Edit this entry  
27
Working Girls

Working Girls

1986
×
★★★★
Edit this entry  
25
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Edit this entry  
20
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
★★★★
Edit this entry  
18
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Night Life

Night Life

2022
×
Read the review Edit this entry  
18
Imitation [Those Who Danced]

Imitation [Those Who Danced]

2022
×
Edit this entry  
18
Symposium

Symposium

2022
×
Edit this entry  
13
Network

Network

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Memoria

Memoria

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Husbands

Husbands

1970
×
★★★½
Edit this entry  
29
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Saturday Night Fever

Saturday Night Fever

1977
×
★★½
Edit this entry  
24
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
12
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
09
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
07
A Study in Choreography for Camera

A Study in Choreography for Camera

1945
×
Edit this entry