Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
The Thing

The Thing

1982
×
★★★½
Edit this entry  
24
Delhi Belly

Delhi Belly

2011
×
★★★★
Edit this entry  
22
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Edit this entry  
20
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Edit this entry  
14
Winter Sleep

Winter Sleep

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★½
Edit this entry  
09
Rififi

Rififi

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Loki

Loki

2021
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Juniper Tree

The Juniper Tree

1990
×
★★★½
Edit this entry  
18
Patrick Melrose

Patrick Melrose

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Make Way for Tomorrow

Make Way for Tomorrow

1937
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Adventures of Prince Achmed

The Adventures of Prince Achmed

1926
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Turin Horse

The Turin Horse

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
01
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★½
Edit this entry  
30
On the Beach at Night Alone

On the Beach at Night Alone

2017
×
★★★★
Edit this entry  
29
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★½
Edit this entry  
28
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Kingdom of Clay Subjects

Kingdom of Clay Subjects

2016
×
Edit this entry  
25
Under Construction

Under Construction

2015
×
Edit this entry  
22
The Wrong Man

The Wrong Man

1956
×
★★★½
Edit this entry  
21
Broadway by Light

Broadway by Light

1958
×
Edit this entry  
20
Scarlet Street

Scarlet Street

1945
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Small Town

The Small Town

1997
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★★★½
Edit this entry  
17
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★
Edit this entry  
10
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★
Edit this entry  
08
Powaqqatsi

Powaqqatsi

1988
×
★★★
Edit this entry  
06
Phir Hera Pheri

Phir Hera Pheri

2006
×
★★★★
Edit this entry  
05
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Great Train Robbery

The Great Train Robbery

1903
×
Edit this entry  
04
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★
Edit this entry  
03
Eat Pray Love

Eat Pray Love

2010
×
★½
Edit this entry  
30
Olla

Olla

2019
×
Edit this entry  
29
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★
Edit this entry  
29
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Edit this entry  
29
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★★
Edit this entry  
28
Terminator 3: Rise of the Machines

Terminator 3: Rise of the Machines

2003
×
★★★
Edit this entry  
28
Ajeeb Daastaans

Ajeeb Daastaans

2021
×
★★★★
Edit this entry  
27
Miss Lovely

Miss Lovely

2012
×
★★★★
Edit this entry  
22
Breakwater

Breakwater

2019
×
Edit this entry  
22
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★
Edit this entry  
19
A Month of Single Frames

A Month of Single Frames

2019
×
Edit this entry  
19
Nadja in Paris

Nadja in Paris

1964
×
Edit this entry  
17
Four Roads

Four Roads

2021
×
Edit this entry  
16
Salut les Cubains

Salut les Cubains

1963
×
★★★★½
Edit this entry