• 3-Iron

    3-Iron

    ★★★★

    Though the end was dramatic for me :3

  • The Dreamers

    The Dreamers

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    A combination of Crimson Peak and Cinema Paradiso. Sorry :3

  • 7362

    7362

    ★★★★

  • Elephant

    Elephant

    ★★★½

    It doesn't waste its energy on character analysis or doesn't go into a deeper level to give any explanation. It gives you tatters and fatters and yet you can add them and interpret it easily because you live this life every day. Doing this and that. Moving here and there. Not meaning anything to anyone. Except for one day when you look back and you find that your whole life was defined on a random day like that. My mind is in between 7 and 8 :)

  • A Trip to the Moon

    A Trip to the Moon

    ★★★★

    Strange how they imagined the shape of the rocket exact same!

  • Eat My Shit

    Eat My Shit

    ★★½

    Could have been better actually. It had lots of potentials to show numerous ideas.

  • Mamma Mia!

    Mamma Mia!

    ★★★

    ♩ ♬ Dancing Queen ♩ ♬

  • The Big Lebowski

    The Big Lebowski

    ★★★★½

    I dig you, Dude!

  • Nutag-Homeland

    Nutag-Homeland

    ★★★

    History lesson: Kalmyks people are Mongolian subgroup of Russia.

  • Passage of Venus

    Passage of Venus

    watched here: www.youtube.com/watch?v=i6ecLxAm46g

    Earliest entry of IMDB

  • Sallie Gardner at a Gallop

    Sallie Gardner at a Gallop

    ★★★★

    All the stars for the idea and the techniques.

    www.youtube.com/watch?v=wNU7sXkZmSw

  • Incubala of Animation

    Incubala of Animation

    ★★★★

    This cute little animation turned out to be the grandma of my grandma!
    Oldest thing on Letterboxd as for now :3