Sort by

Michael has logged 175 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Sick

Sick

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Hangover

The Hangover

2009
×
★★½
Edit this entry  
29
My Girl

My Girl

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Tetris

Tetris

2023
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
The Target Shoots First

The Target Shoots First

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Missing

Missing

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bama Rush

Bama Rush

2023
×
½
Read the review Edit this entry  
22
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Merrily We Go to Hell

Merrily We Go to Hell

1932
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Automat

The Automat

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Kindergarten Cop

Kindergarten Cop

1990
×
Read the review Edit this entry  
21
Ghostwatch

Ghostwatch

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Honor Among Lovers

Honor Among Lovers

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Colt Is My Passport

A Colt Is My Passport

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Down with Love

Down with Love

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Dilemma

The Dilemma

2011
×
Read the review Edit this entry  
07
The Smiling Lieutenant

The Smiling Lieutenant

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
How to score 10 runs in the first inning and lose

How to score 10 runs in the first inning and lose

2022
×
★★★
Edit this entry  
07
Rat Poison and Brandy: The 1904 St. Louis Olympic Marathon

Rat Poison and Brandy: The 1904 St. Louis Olympic Marathon

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Dumbest Boy Alive

The Dumbest Boy Alive

2016
×
★★½
Edit this entry  
06
Guardians of the Galaxy Vol. 3

Guardians of the Galaxy Vol. 3

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Careful

Careful

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Cemetery of Splendor

Cemetery of Splendor

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Memoria

Memoria

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
★★★½
Edit this entry  
03
Hello Dankness

Hello Dankness

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
John Mulaney: Baby J

John Mulaney: Baby J

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Are You There God? It's Me, Margaret.

Are You There God? It's Me, Margaret.

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Beau Is Afraid

Beau Is Afraid

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Judy Blume Forever

Judy Blume Forever

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
This Is Where I Leave You

This Is Where I Leave You

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Beverly Hills Cop

Beverly Hills Cop

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Rainmaker

The Rainmaker

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Erin Brockovich

Erin Brockovich

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Big Daddy

Big Daddy

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Parenthood

Parenthood

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Your Place or Mine

Your Place or Mine

2023
×
Read the review Edit this entry  
22
Cops

Cops

1922
×
★★★
Edit this entry  
22
One Week

One Week

1920
×
★★★½
Edit this entry  
22
The 'Burbs

The 'Burbs

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Primary Colors

Primary Colors

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bells Are Ringing

Bells Are Ringing

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Strange Harvest

A Strange Harvest

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Magic

Magic

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Bring Me the Head of Alfredo Garcia

Bring Me the Head of Alfredo Garcia

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Heaven Can Wait

Heaven Can Wait

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Spoiler Alert

Spoiler Alert

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Air

Air

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Super Mario Bros. Movie

The Super Mario Bros. Movie

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry