• Star Wars: The Last Jedi

    Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★★

    Still love it!!! Screw the haters!🤷‍♂️😂

  • The Irishman

    The Irishman

    ★★★★★

    Pure beauty, easily one of Scorcese’s best films. I loved seeing all these film icons together again, one last time. I have to be honest, I did cry a little, but it was all worth it in the end. One of the best films of the decade easily, and probably the movie of the year. WOW!

  • Casino

    Casino

    ★★★★½

    Yup, Scorcese is a genius. Love the atmosphere of this one, but I might be biased because I’m a sucker for gangster movies. Pesci and de Niro are amazing as always, and I’m surprised I haven’t watched this more! Off to watch The Irishman now...

  • GoodFellas

    GoodFellas

    ★★★★★

    “Rags to riches...”

    Quite possibly the greatest gangster movie ever made. I love crime movies, but this one takes the cake as my favorite. Ray Liotta, Robert de Niro, and of course crazy Joe Pesci are amazing. I’m not Italian, but I find myself revisiting this film quite often, typically once a year. I can’t wait to see the new Scorcese film on Netflix!

  • Platoon

    Platoon

    ★★★★★

    Watched this one again a few days ago and couldn’t believe my eyes... I’d forgotten how good it was! Oliver Stone can be kind of crazy, but this is one of the best war movies I’ve ever seen. Tom Berenger and Willem Dafoe especially turn in mesmerizing performances as Bob Barnes and Elias. Heck, even Charlie Sheen is good!! This is 100% a cinematic classic, and totally deserving of the Oscar for Best Picture.

  • How the Grinch Stole Christmas

    How the Grinch Stole Christmas

    ★★★★½

    One of my biggest guilty pleasures 😂 I love watching this one with my son every year

  • Joker

    Joker

    ★★★★★

    Very psychological and very smart. I’ve always loved superheros and comic book movies, and this might just be a new favorite of mine! Joquin Phoenix deserves all the praise he’s getting, I truly hope he wins the Oscar!!!

  • Steven Universe: The Movie

    Steven Universe: The Movie

    Watched with my son... not sure I understand the appeal!😅

  • Bohemian Rhapsody

    Bohemian Rhapsody

    ★★★★★

    My 15th viewing!!! Gets better every time honestly.

  • Stuber

    Stuber

    ★★★★★

    My god was this movie funny! Kumail Nanjiani is hilarious (I liked him in “The Big Sick” too) and I can’t believe I barely realized just how great Dave Bautista was till now! Can’t wait to watch this again, it’s a new classic for sure.

  • The Brown Bunny

    The Brown Bunny

    ★★★★

    What a fascinating film. Still not sure how I feel about such graphic depictions of sex in films, but this is still very good. Vincent Gallo shines once again, and Chloe Seviny is always an interesting presence. May require a rewatch, but I still enjoyed it a lot!

  • Bohemian Rhapsody

    Bohemian Rhapsody

    ★★★★★

    Incredible movie! Rami Malek is very talented, and I have always been a huge fan of Queen. I have seen this over a dozen times since it came out, I’m in love with this movie!!!