Chuck Fleegman has written 12 reviews for films rated ★★★★★ .

  • Star Wars: The Last Jedi

    Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★★

    Still love it!!! Screw the haters!🤷‍♂️😂

  • The Irishman

    The Irishman

    ★★★★★

    Pure beauty, easily one of Scorcese’s best films. I loved seeing all these film icons together again, one last time. I have to be honest, I did cry a little, but it was all worth it in the end. One of the best films of the decade easily, and probably the movie of the year. WOW!

  • GoodFellas

    GoodFellas

    ★★★★★

    “Rags to riches...”

    Quite possibly the greatest gangster movie ever made. I love crime movies, but this one takes the cake as my favorite. Ray Liotta, Robert de Niro, and of course crazy Joe Pesci are amazing. I’m not Italian, but I find myself revisiting this film quite often, typically once a year. I can’t wait to see the new Scorcese film on Netflix!

  • Platoon

    Platoon

    ★★★★★

    Watched this one again a few days ago and couldn’t believe my eyes... I’d forgotten how good it was! Oliver Stone can be kind of crazy, but this is one of the best war movies I’ve ever seen. Tom Berenger and Willem Dafoe especially turn in mesmerizing performances as Bob Barnes and Elias. Heck, even Charlie Sheen is good!! This is 100% a cinematic classic, and totally deserving of the Oscar for Best Picture.

  • Joker

    Joker

    ★★★★★

    Very psychological and very smart. I’ve always loved superheros and comic book movies, and this might just be a new favorite of mine! Joquin Phoenix deserves all the praise he’s getting, I truly hope he wins the Oscar!!!

  • Bohemian Rhapsody

    Bohemian Rhapsody

    ★★★★★

    My 15th viewing!!! Gets better every time honestly.

  • Stuber

    Stuber

    ★★★★★

    My god was this movie funny! Kumail Nanjiani is hilarious (I liked him in “The Big Sick” too) and I can’t believe I barely realized just how great Dave Bautista was till now! Can’t wait to watch this again, it’s a new classic for sure.

  • Bohemian Rhapsody

    Bohemian Rhapsody

    Incredible movie! Rami Malek is very talented, and I have always been a huge fan of Queen. I have seen this over a dozen times since it came out, I’m in love with this movie!!!

  • Mr. Magoo

    Mr. Magoo

    ★★★★★

    OMG!!😂 I can’t believe I used to think this was bad! Mr. Magoo is one of the funniest (and CRAZIEST!) movies I’ve ever seen! Leslie Nielsen is a riot, and the animated sequences are pure brilliance. I’d like to thank Amanda again for encouraging me to revisit this film, I’ve changed my mind so drastically it’s hard to believe I ever thought this was anything less than perfect.

  • The Dead Don't Die

    The Dead Don't Die

    ★★★★★

    A wake up call to our modern culture. We are so obsessed with our phones and social media nowadays, but have we ever stopped to think that maybe it’s turning US into zombies? One of the best movies I’ve ever seen, and a brand new addition to my top 10.

  • Galaxy Quest

    Galaxy Quest

    ★★★★★

    Hilarious movie! Rewatched a few nights ago, I always found it funny that the character Guy shares the same last name as me. Not that many Fleegmans in the world... very interesting!

  • Night School

    Night School

    ★★★★★

    Hilarious! One of my new favorite modern comedies, laughed through the whole thing!