Nolan has logged 34 entries for films during January 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Strangers: Prey at Night

The Strangers: Prey at Night

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Jean Rouch, The Adventurous Filmmaker

Jean Rouch, The Adventurous Filmmaker

2017
×
Edit this entry  
29
Belladonna of Sadness

Belladonna of Sadness

1973
×
★★★½
Edit this entry  
29
A Final Cut for Orson: 40 Years in the Making

A Final Cut for Orson: 40 Years in the Making

2018
×
Edit this entry  
29
They'll Love Me When I'm Dead

They'll Love Me When I'm Dead

2018
×
Edit this entry  
27
Burning

Burning

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Gemini

Gemini

2017
×
★★★
Edit this entry  
25
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Moi, un Noir

Moi, un Noir

1958
×
Edit this entry  
24
The Thing From Another World

The Thing From Another World

1951
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Night I Swam

The Night I Swam

2017
×
★★★½
Edit this entry  
22
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★
Edit this entry  
21
Mulan

Mulan

1998
×
★★★½
Edit this entry  
21
Silver Bullet

Silver Bullet

1985
×
Edit this entry  
20
Flowers of Taipei: Taiwan New Cinema

Flowers of Taipei: Taiwan New Cinema

2014
×
Edit this entry  
20
Cujo

Cujo

1983
×
★★★
Edit this entry  
19
Terrified

Terrified

2017
×
★★½
Edit this entry  
17
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Little Match Girl

The Little Match Girl

2017
×
★★
Edit this entry  
15
Mammy Water

Mammy Water

1953
×
Edit this entry  
15
Tarr Béla: I Used to Be a Filmmaker

Tarr Béla: I Used to Be a Filmmaker

2014
×
Edit this entry  
14
The Mad Masters

The Mad Masters

1955
×
Edit this entry  
14
Satan's Slaves

Satan's Slaves

2017
×
★★½
Edit this entry  
13
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Commuter

The Commuter

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Mixed Pets

Mixed Pets

1911
×
Edit this entry  
08
Venom

Venom

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Fiancée of Dracula

Fiancée of Dracula

2002
×
Edit this entry  
04
Aquaman

Aquaman

2018
×
Edit this entry  
03
Revenge

Revenge

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★½
Edit this entry