Sort by

Braxton Johnson has logged 120 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Diary of a Wimpy Kid

Diary of a Wimpy Kid

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
It Follows

It Follows

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Eternals

Eternals

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Network

Network

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Brave Little Toaster

The Brave Little Toaster

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Red Notice

Red Notice

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Eternals

Eternals

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Friday the 13th

Friday the 13th

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Saw

Saw

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
KILL la KILL

KILL la KILL

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Bone Collector

The Bone Collector

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Kubrick by Kubrick

Kubrick by Kubrick

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Mask

The Mask

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
New Jack City

New Jack City

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mrs. Doubtfire

Mrs. Doubtfire

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Novice

The Novice

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Whirlybird

Whirlybird

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Television Event

Television Event

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Deep Cover

Deep Cover

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Cowboy Bebop

Cowboy Bebop

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry