churchill has logged 75 entries for films during October 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Nun

The Nun

2018
×
Read the review Edit this entry  
30
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★½
Edit this entry  
30
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Clouds of Sils Maria

Clouds of Sils Maria

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Private Life

Private Life

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Kindergarten Teacher

The Kindergarten Teacher

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★★
Edit this entry  
28
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Safe

Safe

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★★★
Edit this entry  
27
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★
Edit this entry  
27
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
★★½
Edit this entry  
27
Munchausen

Munchausen

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★½
Edit this entry  
26
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★½
Edit this entry  
24
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Amélie

Amélie

2001
×
★★★
Edit this entry  
24
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★
Edit this entry  
23
Submarine

Submarine

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Tale

The Tale

2018
×
★★★★
Edit this entry  
22
Hotel Artemis

Hotel Artemis

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Madeline's Madeline

Madeline's Madeline

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Searching

Searching

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★½
Edit this entry  
19
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★
Edit this entry  
18
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
My Week with Marilyn

My Week with Marilyn

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Star Is Born

A Star Is Born

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Game

The Game

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Wonderstruck

Wonderstruck

2017
×
★★½
Edit this entry  
16
Smiles of a Summer Night

Smiles of a Summer Night

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Spy Who Dumped Me

The Spy Who Dumped Me

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★
Read prior review Edit this entry