• Prisoners

    Prisoners

    ★★★★½

    the acting!!!!!!!!!!

  • Donnie Darko

    Donnie Darko

    ★★★½

    this was actually a really good movie and it completely fucked me up and is gonna leave me confused for the rest of my life, but its super interesting and gripping and jake gyllenhaal rules

  • 127 Hours

    127 Hours

    ★★★½

    this film deadass had my anxiety sky high it was /that/ intense, enjoyed it more than i thought i was going to. james franco is a legend

  • Nightcrawler

    Nightcrawler

    ★★★★½

    this is such a gripping movie from the very start it got so so intense. jake gyllenhaal’s acting was insanely good

  • Goodbye Christopher Robin

    Goodbye Christopher Robin

    ★★★½

    so I got to see the movie at the world premiere last night and i can say that it was such a beautiful, emotional movie with amazing acting from both margot and domhnall. it also had a lot of funny moments which i wasnt really expecting? so that was nice. such a cute film

  • The Girl on the Train

    The Girl on the Train

    ★★★★½

    this movie was so damn good? way better than i expected because of all the critics, i love movies that keep me captivated all the way through and this did exactly that. god bless emily blunt

  • Fight Club

    Fight Club

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    i liked the twist and actually wasnt expecting it so thats why i gave it 4 stars

  • The Age of Adaline

    The Age of Adaline

    ★★★½

    i actually enjoyed this a lot, kinda predictable though. and blake lively is amazing

  • Get Out

    Get Out

    ★★★★½

    my favourite horror movie... kept me on the edge of my seat the whole way through. super great acting and a really intense movie.

  • Brokeback Mountain

    Brokeback Mountain

    ★★★

    the movie itself was pretty slow and boring, HOWEVER... it's worth the watch for the very sad, touching love story.

  • The Legend of Tarzan

    The Legend of Tarzan

    ★★

    margot robbie is beautiful and portrays a great jane. that is all.

  • Focus

    Focus

    ★★½

    the movie sucked but margot and will are such a good duo and well... margot robbie is in it so i win either way.