cilekkonservesi has logged 47 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Suspiria

Suspiria

1977
×
Edit this entry  
27
Doll

Doll

2013
×
★★★★
Edit this entry  
27
Alice in the Cities

Alice in the Cities

1974
×
Edit this entry  
26
Children of the Stork

Children of the Stork

1999
×
Edit this entry  
23
The Second Circle

The Second Circle

1990
×
Edit this entry  
23
Zombie and the Ghost Train

Zombie and the Ghost Train

1991
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Match Factory Girl

The Match Factory Girl

1990
×
★★★★
Edit this entry  
21
Hanım

Hanım

1990
×
Read the review Edit this entry  
21
Boats Out of Watermelon Rinds

Boats Out of Watermelon Rinds

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Crazy Stranger

The Crazy Stranger

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Sidewalls

Sidewalls

2011
×
Edit this entry  
19
Antichrist

Antichrist

2009
×
Edit this entry  
18
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
Edit this entry  
17
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Backward Run

Backward Run

2013
×
Edit this entry  
17
The Employment

The Employment

2008
×
Edit this entry  
17
Sevinç Vesaire

Sevinç Vesaire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Those Awakening in The Dark

Those Awakening in The Dark

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Cocoon

Cocoon

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
16
In the Darkness of Time

In the Darkness of Time

2001
×
Edit this entry  
16
Lucifer Rising

Lucifer Rising

1972
×
Edit this entry  
15
Tongue Twister

Tongue Twister

1986
×
Edit this entry  
14
The Fifth Season

The Fifth Season

2012
×
Read the review Edit this entry  
14
Manhunt

Manhunt

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Other Side of Hope

The Other Side of Hope

2017
×
★★★½
Edit this entry  
13
Le Havre

Le Havre

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Wall Engravings

Wall Engravings

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Everything Will Be OK

Everything Will Be OK

2006
×
Edit this entry  
12
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
12
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
Edit this entry  
11
Falkenberg Farewell

Falkenberg Farewell

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Turtles Can Fly

Turtles Can Fly

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
11
mother!

mother!

2017
×
Edit this entry  
10
Love and Revolution

Love and Revolution

2011
×
½
Edit this entry  
09
Louder Than Bombs

Louder Than Bombs

2015
×
★★★½
Edit this entry  
08
Lost, Lost, Lost

Lost, Lost, Lost

1976
×
Edit this entry  
08
Spook Sport

Spook Sport

1940
×
Edit this entry  
07
The Fly

The Fly

1986
×
★★★
Edit this entry  
07
The Cremator

The Cremator

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The White Ribbon

The White Ribbon

2009
×
★★★½
Edit this entry  
06
The White Crow

The White Crow

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Eyes of My Mother

The Eyes of My Mother

2016
×
★★★★
Edit this entry  
05
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★½
Edit this entry  
05
Last and First Men

Last and First Men

2020
×
★★★★
Edit this entry  
02
Bread and Roses

Bread and Roses

2000
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★½
Edit this entry