Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
Wayne's World

Wayne's World

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Big Time Adolescence

Big Time Adolescence

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Athena

Athena

2022
×
★★½
Edit this entry  
03
Marley & Me

Marley & Me

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★
Edit this entry  
29
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
Barbie

Barbie

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★½
Edit this entry  
22
Newsies

Newsies

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Challengers

Challengers

2024
×
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man: Across the Spider-Verse

Spider-Man: Across the Spider-Verse

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
It's Always Fair Weather

It's Always Fair Weather

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Proposal

The Proposal

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
John Mulaney: Baby J

John Mulaney: Baby J

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rent

Rent

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sing

Sing

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★½
Edit this entry  
18
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★
Edit this entry  
18
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Band Wagon

The Band Wagon

1953
×
★★★★
Edit this entry  
15
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Rent

Rent

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Teen Wolf: The Movie

Teen Wolf: The Movie

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★
Edit this entry  
20
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★
Edit this entry  
06
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Endless Summer

The Endless Summer

1966
×
Edit this entry  
04
Roald Dahl's Matilda the Musical

Roald Dahl's Matilda the Musical

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Aaron Tveit Live!

Aaron Tveit Live!

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★½
Edit this entry  
02
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Night at the Museum

Night at the Museum

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mickey's Once Upon a Christmas

Mickey's Once Upon a Christmas

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
In the Loop

In the Loop

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Anastasia

Anastasia

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
14
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry