Sort by

eli has logged 233 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
Edit this entry  
31
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
In Time

In Time

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mickey's Once Upon a Christmas

Mickey's Once Upon a Christmas

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★
Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★½
Edit this entry  
22
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Source Code

Source Code

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Eye in the Sky

Eye in the Sky

2015
×
★★½
Edit this entry  
07
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Edit this entry  
04
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Shawn Mendes: In Wonder

Shawn Mendes: In Wonder

2020
×
★★★
Edit this entry  
16
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
Edit this entry  
09
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Million Little Pieces

A Million Little Pieces

2018
×
★★★★
Edit this entry  
27
Anna Karenina

Anna Karenina

2012
×
★★★
Edit this entry  
26
Nowhere Boy

Nowhere Boy

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Angus, Thongs and Perfect Snogging

Angus, Thongs and Perfect Snogging

2008
×
★★★
Edit this entry  
13
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Edit this entry  
12
Life

Life

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Rough Night

Rough Night

2017
×
★★½
Edit this entry  
09
Bruce Almighty

Bruce Almighty

2003
×
★★★
Edit this entry  
27
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★★
Edit this entry  
16
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Robsessed

Robsessed

2009
×
Read the review Edit this entry  
13
Over the Hedge

Over the Hedge

2006
×
★★★★
Edit this entry  
12
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Edit this entry  
11
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Hamlet

Hamlet

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Eye in the Sky

Eye in the Sky

2015
×
★★½
Edit this entry  
07
Remember Me

Remember Me

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Jarhead

Jarhead

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry