Sort by

eli has logged 174 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Newsies

Newsies

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mickey's Once Upon a Christmas

Mickey's Once Upon a Christmas

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Battle of the Bulbs

Battle of the Bulbs

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★½
Edit this entry  
10
Royal Wedding

Royal Wedding

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Top Hat

Top Hat

1935
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Holiday Inn

Holiday Inn

1942
×
★★★½
Edit this entry  
08
Nativity!

Nativity!

2009
×
★★★½
Edit this entry  
08
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★★
Edit this entry  
18
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Dangerous Method

A Dangerous Method

2011
×
★★
Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sleeping with Other People

Sleeping with Other People

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Saturday Night

Saturday Night

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
21
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★½
Edit this entry  
20
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★
Edit this entry  
17
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Shining

The Shining

1980
×
★★★
Edit this entry  
05
Riverdance 25th Anniversary Show

Riverdance 25th Anniversary Show

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999

James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Brahms: The Boy II

Brahms: The Boy II

2020
×
Edit this entry  
12
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry