Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
The Revenant

The Revenant

2015
×
Edit this entry  
04
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
Edit this entry  
30
Everybody's Everything

Everybody's Everything

2019
×
Edit this entry  
25
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
Edit this entry  
22
mid90s

mid90s

2018
×
Edit this entry  
16
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

2004
×
Edit this entry  
12
The Half of It

The Half of It

2020
×
Edit this entry  
11
Climax

Climax

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
Edit this entry  
03
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
Edit this entry  
25
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
Edit this entry  
19
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Platform

The Platform

2019
×
Edit this entry  
17
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
Edit this entry  
14
Snatch

Snatch

2000
×
Edit this entry  
11
La La Land

La La Land

2016
×
Edit this entry  
29
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
Edit this entry  
28
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
Edit this entry  
24
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
Edit this entry  
05
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
Edit this entry  
22
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
Read the review Edit this entry  
21
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
Edit this entry  
20
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
Edit this entry  
18
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
Edit this entry  
17
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Travis Scott: Look Mom I Can Fly

Travis Scott: Look Mom I Can Fly

2019
×
Edit this entry  
15
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
Edit this entry  
15
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
Edit this entry  
07
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
Edit this entry  
31
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
Edit this entry  
25
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
Edit this entry  
18
Amy

Amy

2015
×
★★★★
Edit this entry  
17
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
What's Eating Gilbert Grape

What's Eating Gilbert Grape

1993
×
★★★★
Edit this entry  
26
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★★
Edit this entry  
26
Nanny McPhee and the Big Bang

Nanny McPhee and the Big Bang

2010
×
★★½
Edit this entry  
24
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★
Edit this entry  
23
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Borrowers

The Borrowers

1997
×
★★½
Edit this entry  
20
Logan

Logan

2017
×
★★★★
Edit this entry  
18
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
16
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Umberto D.

Umberto D.

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Edit this entry