Brendan has logged 38 entries for films during February 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Terror Train

Terror Train

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Cure

Cure

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Doom

Doom

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sleep Has Her House

Sleep Has Her House

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
After Last Season

After Last Season

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
My Bloody Valentine

My Bloody Valentine

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Sunstone

Sunstone

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Thanatopsis

Thanatopsis

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
BRIDAL SHOWER

BRIDAL SHOWER

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
banksi unbrush ponitaeyel

banksi unbrush ponitaeyel

2015
×
Read the review Edit this entry  
22
i thot i wuz free

i thot i wuz free

2016
×
Read the review Edit this entry  
22
The Wind

The Wind

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
last night i dreamt that somebody loved me

last night i dreamt that somebody loved me

2020
×
Read the review Edit this entry  
17
Wounds

Wounds

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
DOA: Dead or Alive

DOA: Dead or Alive

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Spirit

The Spirit

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Next Gen

Next Gen

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Gerry

Gerry

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Witches' Ball

A Witches' Ball

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
idizwadidiz

idizwadidiz

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Wraith

The Wraith

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
From the Clouds to the Resistance

From the Clouds to the Resistance

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dolittle

Dolittle

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
AI

AI

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Plastic Bag

Plastic Bag

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
Read the review Edit this entry  
04
Bride of Chucky

Bride of Chucky

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Simpsons Movie

The Simpsons Movie

2007
×
★★
Read the review Edit this entry