Cindy has logged 73 entries for films during February 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Tiny Furniture

Tiny Furniture

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Sightseers

Sightseers

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Departed

The Departed

2006
×
★★★½
Edit this entry  
27
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★
Edit this entry  
24
Incendiary

Incendiary

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Zazie dans le Métro

Zazie dans le Métro

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Lola Versus

Lola Versus

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Brothers

Brothers

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Scanners

Scanners

1981
×
★★
Edit this entry  
23
Moon

Moon

2009
×
★★★
Edit this entry  
23
The Deep Blue Sea

The Deep Blue Sea

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Seeking a Friend for the End of the World

Seeking a Friend for the End of the World

2012
×
★★★½
Edit this entry  
22
White Epilepsy

White Epilepsy

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The King's Speech

The King's Speech

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
An Education

An Education

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
My Week with Marilyn

My Week with Marilyn

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Miss Potter

Miss Potter

2006
×
Read the review Edit this entry  
20
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
All Good Things

All Good Things

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Never Let Me Go

Never Let Me Go

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Like Someone in Love

Like Someone in Love

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Descendants

The Descendants

2011
×
★★★½
Edit this entry  
16
Ruby Sparks

Ruby Sparks

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Cronos

Cronos

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Killing

The Killing

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Altered States

Altered States

1980
×
★★★
Edit this entry  
15
I Love You Phillip Morris

I Love You Phillip Morris

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Other Guys

The Other Guys

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Pitch Black Heist

Pitch Black Heist

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Naked Kiss

The Naked Kiss

1964
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Loves of a Blonde

Loves of a Blonde

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Artist

The Artist

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Cassandra's Dream

Cassandra's Dream

2007
×
Read the review Edit this entry  
11
The Heart of the World

The Heart of the World

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
Read the review Edit this entry  
10
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry